wikishimi.com

محبوب‌ترین پلاستیک‌ها و کاربردشان

محبوب‌ترین پلاستیک‌ها و کاربردشان

قطعا از اینکه چند نوع پلاستیک وجود دارد و اینکه بعضی از آن‌ها به سرعت جای فلزات را در طیف گسترده‌ای از کاربردها می‌گیرند، شگفت‌زده خواهید شد.

اختصاصی ویکی‌شیمی:

علیرغم آنکه مواد پلاستیکی تا دهه 1920 کاملا ناشناخته بودند، امروزه به طور موثری در همه جنبه‌های زندگی مدرن نفوذ کرده‌اند، از ریزتراشه‌های رایانهتان گرفته تا کیسه‌هایی که با آن خرید می‌کنید. دلیل آنکه به نظر می‌رسد پلاستیک تقریباً در همه جا قابل استفاده است این است که در واقع فقط یک ماده نیست، بلکه گروهی از مواد می‌باشد. انواع مختلفی از مواد پلاستیکی وجود دارد و بسیاری از آن‌ها مانند پلی‌اتیلن، پی‌وی‌سی، اکریلیک و غیره دارای ویژگی‌های فوق‌العاده مفید و همه‌کاره هستند.

قطعا از اینکه چند نوع پلاستیک وجود دارد و اینکه بعضی از آن‌ها مانند پلی‌اتراترکتون (PEEK) به سرعت جای فلزات را در طیف گسترده‌ای از کاربردها می‌گیرند، شگفت‌زده خواهید شد. پلاستیک‌هایی با این مشخصات هنوز در حال تولید می‌باشند و اگرچه مفید هستند اما به دلیل هزینه‌های بیشتر، هنوز به طور گسترده مورد استفاده قرار نمی‌گیرند. پلاستیک‌های زیادی وجود دارد که این مشکل را ندارند، و اگرچه ممکن است اکنون یک ماده عادی به نظر برسند اما عملا انقلابی در صنعت بودند.

در ادامه 5 پلاستیک رایج به همراه برخی از کاربردهای روزمره آن‌ها آورده شده است. فقط فکر کنید که زندگی بدون آنها چقدر متفاوت بوده و خواهد بود و چه مواد ناکارآمدی را باید به جای آن‌ها استفاده کنیم...

 

1- پلی‌اتیلن‌ترفتالات (PET)

یکی از پلاستیک‌هایی که به احتمال زیاد هر روز در تماس فیزیکی با آن قرار دارید؛

بسته به نوع ساخت، PET می‌تواند کاملاً سخت یا انعطاف‌پذیر باشد؛

و به دلیل ساختار مولکولی خاصش در برابر ضربه، مواد شیمیایی و تغییرات آب و هوا مقاوم است و مانع بسیار عالی در برابر آب و گاز می‌باشد.

موارد معمول استفاده از PET: بطری‌ نوشابه، آب و روغن پخت و پز، سینی بسته‌بندی، سینی غذای آماده منجمد، پتوی کمک‌های اولیه و پشم پلار.

 

2- پلی‌اتیلن با چگالی بالا (HDPE)

بسته به تراکم، HDPE ماده‌ای بسیار قوی می‌باشد؛

ماده جامدی که می‌تواند درجه حرارت بالا و مواد شیمیایی قوی را تحمل کند؛

یکی از دلایل استفاده گسترده از HDPE، قابلیت بازیافت آن به روش‌های مختلف و تبدیل به موارد دیگر است.

موارد معمول استفاده از HDPE: قوطی محلول‌های پاک‌کننده و صابون، ظروف نگهداری مواد غذایی و نوشیدنی، کیسه خرید، کیسه فریزر، لوله، عایقها، درب بطری، مخزن سوخت خودرو، کلاه ایمنی، تخته چوب مصنوعی، کامپوزیت‌های چوب-پلاستیک و بازیافت شده.

 

3- پلی‌وینیل‌کلراید (PVC)

مقرون به صرفه برای تولید و بسیار مقاوم در برابر آسیب‌های شیمیایی و بیولوژیکی؛

کار با PVC آسان است و به خوبی شکل قالب را به خود می‌گیرد؛

PVC یک ماده همه کاره است؛

می‌توان از آن برای تولید ورق‌های سخت و سبک مانند Foamex و یا مواد چرمی مصنوعی مانند leatherette و pleather استفاده کرد.

موارد معمول استفاده از PVC: علامت‌گذاری، مبلمان، لباس، ظروف پزشکی، تیوب ، لوله‌های آب و فاضلاب، کف‌پوش، روکش، رکورد وینیل، کابل، ظروف محلول پاک‌کننده و بطری آب.

 

4- پلی‌اتیلن با چگالی کم (LDPE)

LDPE در دمای اتاق بسیار واکنش‌ناپذیر است، به همین دلیل یکی از رایج‌ترین پلاستیک‌های حال حاضر جهان می‌باشد. LDPE می‌تواند تا دمای نزدیک به 100 درجه سانتیگراد را تاب بیاورد و اگرچه به اندازه HDPE قوی نیست اما انعطاف بیشتری دارد.

موارد معمول استفاده از LDPE: سینی، ظروف، سطوح کار، قطعات ماشین، درب بطری، نگهدارنده '6 حلقه' نوشیدنی، کارتن نوشیدنی، پوسته محافظ، محافظ سخت افزار کامپیوتر، وسایل زمین بازی و کیسه زباله

 

5- پلی‌پروپیلن (PP)

محکم و انعطاف‌پذیر؛

پلی‌پروپیلن پلاستیکی بسیار سخت می‌باشد که در صورت ذوب شدن، یکی از موثرترین مواد برای قالب‌گیری تزریقی است؛

نسبت به پلاستیک‌های دیگر، تحمل زیادی در برابر درجه حرارت بالا دارد و به عنوان ماده‌ای سالم در تماس با مواد غذایی در نظر گرفته می‌شود.

موارد معمول استفاده از PP: لباس، وسایل و لوازم جراحی، ماکت سرگرمی، درب بطری، ظروف غذا، نی، بسته‌بندی چیپس، کتری، ظرف غذا، نوار بسته‌بندی.

 

کانگورو

ویرا صنعت دقیق پارس

کارگزاری نهایت نگر

مهمترین مطالب