wikishimi.com

معاملات زیر پرچم قیمت‌های جهانی

معاملات زیر پرچم قیمت‌های جهانی

چالش رشد چشمگیر قیمت‌های پایه و نیاز بازار برای خرید حداکثری

اختصاصی ویکی‌شیمی:

معاملات محصولات شیمیایی تا کمتر از 2 ساعت دیگر در بورس کالا آغاز می‌شود. اتفاقی که مشخص است چالشی است که در پی رشد چشمگیر قیمت‌های پایه و نیاز بازار برای خرید حداکثری رخ داده است.

رصد بازار در چند هفته گذشته نشان از تمایل بالا برای ثبت تقاضا و رقابت بیشتر داشت اما هر چه به پایان سال نزدیک تر می‌شویم، با افزایش قیمت‌های پایه میل به خرید کمتر شده است.

حجم کل عرضه این  هفته با 2 هزار و 139 تن کاهش نسبت به هفته گذشته رو به رو شد. از مهمترین کاهشی‌های هفته ایزوبوتانولی است که در دو هفته اخیر بیشترین رقابت را در بورس کالا تجربه کرده است و این هفته هم با افزایش 5 هزار تومانی بهای پایه خود می‌تواند بازار ملتهبی را پشت سر بگذارد.

عدم عرضه منو اتیلن گلایکل و دی اتیلن گلایکل توسط چند شرکت از جمله پتروشیمی مارون، مروارید و فرساش شیمی هم بر رقابت این ترکیب تاثیر گذار بود است. هرچند هر چه به فصل گرم سال نزدیک تر می شویم، کاهش تقاضا را در مورد این ترکیبات در پیش داریم.

در نهایت باید اشاره کرد که معاملات این هفته در حالی انجام خواهد شد که رشد چشمگیر قیمت‌های جهانی و در پی آن قیمت پایه اکثر گروه های شیمیایی،  خریداران را مجبور به سفارش با حجم پایین تر و از طرفی فضای محدود تر رقابتی خواهد نمود.

هرچند برای چندین ترکیب که در بالا هم به شرایط آن‌ها اشاره شد می توان پیش بینی کرد که فضای رقابتی آن ها محدود نخواهد شد.

از طرفی فضای بازار ارز و نواسان کاهشی که از هفته گذشته آغاز شده است و موجب کاهش میانگین هفتگی دلار نیمایی در این هفته هم شد، سیگنال منفی دیگری برای معاملات بورس کالا محسوب خواهد شد ، هر چند که رشد قیمت‌های جهانی به نحوی پیش می‌رود که می تواند کاملا این فاکتور منفی را پوشش دهد.

کانگورو

ویرا صنعت دقیق پارس

کارگزاری نهایت نگر

مهمترین مطالب