wikishimi.com

آشنایی با کوپلیمر الفین حلقوی (COC)

آشنایی با کوپلیمر الفین حلقوی (COC)

این ترکیب در چند دهه‌ گذشته به ماده‌ای پرکاربرد در مصارف پزشکی و بسته‌بندی تبدیل شده است.

اختصاصی ویکی‌شیمی: کوپلیمر الفین حلقوی (COC) عضوی منحصر به فرد از خانواده پلی‌الفین‌هاست که شامل حجم بالایی از مواد از جمله پلی‌اتیلن (PE) و پلی‌پروپیلن (PP) می‌شود. این ترکیب در چند دهه‌ گذشته به ماده‌ای پرکاربرد در مصارف پزشکی و بسته‌بندی تبدیل شده است. خلوص فوق‌العاده بالا و خواص بی‌نظیر COC آن را مبدل به ماده غالب در کاربردهای پیشرفته تشخیصی و میکروسیالی کرده است. استفاده از این ماده در بسته‌بندی‌های اولیه دارویی - مانند سرنگ، ویال، کیسه و پوشیدنی‌های سبک - به طور فزاینده‌ای رایج شده است. فیلم‌های PE و PP از COC برای تقویت عملکرد جهت ساده‌سازی فیلم‌ها و رقابت با ساختارهای پیچیده‌تر و غیرقابل‌بازیافت استفاده می‌کنند.

توازن منحصر به فردی از خواص

یکی از جذابیتهای COC، شفافیت شیشه‌مانند آن می‌باشد، که با جایگزین‌های شیشه‌ای سنتی مانند پلی‌کربنات (PC) و پلی‌متیل‌متاکریلات (PMMA) قابل مقایسه و یا حتی بهتر از آن‌هاست.

 در مصارف پزشکی، COC با تمام روش‌های استاندارد از جمله بخار، EtO، گاما و هیدروژن‌پراکسید استریل می‌شود.

این پلیمر بهتر از هر ماده دیگری اشعه ماوراء بنفش را انتقال می‌دهد که برای بسیاری از آنالیزهای تشخیصی مهم است.

دارای گریدهایی با مقاومت در برابر حرارت 170 درجه سانتیگراد است که به راحتی در برابر واکنش زنجیره‌ای پلیمریزاسیون (PCR) و شرایط سترون‌سازی بخار تاب می‌آورند.

یکی دیگر از مزایای مهم COC مقاومت در برابر مواد شیمیایی قطبی تهاجمی است. مقاومت بالایی در برابر اسیدها، بازها، الکل‌ها و ... دارد. همچنین، این رزین یکی از بهترین barrier های ضدرطوبت در هر پلاستیکی است.

این رزین قادر به تولید قطعات بسیار ظریف با دقتی کمتر از میکرون از طریق قالب‌گیری تزریقی می‌باشد.

همچنین دارای ثبات ابعادی استثنایی و انقباض کم است که به آن قابلیت دقت حجمی می‌بخشد.

شاید مهم‌ترین جذابیت COC خلوص و بی‌اثر بودن بسیار زیاد آن باشد. این ماده برای تماس مستقیم با دارو ایده‌آل است و بدون وجود یون از فرمولاسیون‌های حساس محافظت می‌کند.

این ماده به طور گسترده‌ای در چالش‌برانگیزترین کاربردهای دارویی و بسته‌بندی داروها که حتی شیشه طبی نیز کار نمی‌کند، استفاده می‌شود.

همه‌گیری کووید-19 باعث افزایش علاقه به استفاده از COC برای وسایل یکبار مصرف تشخیصی، واکسن و بسته‌بندی درمانی شده است.

ویژگی‌های منحصر به فرد COC، آن را به ماده‌ای عالی برای طراحی و ساخت قطعات میکروسیالی که در سیستم‌های تحلیلی، تحقیقاتی و دستگاه‌های زیست‌پزشکی استفاده می‌شود، تبدیل کرده است.

قرارگیری گستره وسیعی از خواص ویژه در کنار هم در این ماده باعث شده تا در بسیاری از کاربردها بتواند جایگزین مواد سنتی شود. برای مثال، PC به طور گسترده‌ای در کاربردهای پزشکی مورد استفاده قرار می‌گیرد و ویژگی‌های ضربه‌پذیری و شکل‌پذیری بهتری نسبت به COC را ارائه می‌دهد، اما گاهی اوقات نمی‌تواند نیازهای خلوص یا حرارتی کاربردهای پزشکی را برآورده کند. از طرف دیگر، خواص ضربه‌پذیری PMMA مشابه COC می‌باشد، اما مقاومت حرارتی آن به طور قابل توجهی پایین‌تر از COC است.

در دنیای پلی‌الفین‌ها، COC به ندرت با PE و PP ارزان‌قیمت رقابت می‌کند، اما اغلب با این مواد (از طریق ترکیب یا چندلایه شدن) ترکیب می‌شود تا خصوصیاتی مانند مقاومت حرارتی و شیمیایی، ثبات ابعادی، barrier، فرم حرارتی و غیره را افزایش دهد.

 

کانگورو

ویرا صنعت دقیق پارس

کارگزاری نهایت نگر

مهمترین مطالب