wikishimi.com

محصولات آروماتیکی، پرشتاب‌تر از همیشه

محصولات آروماتیکی، پرشتاب‌تر از همیشه

کمبود عرضه عامل اصلی رونق بازار ترکیبات آروماتیکی بود.

اختصاصی ویکی‌شیمی: به گزارش مجله تخصصی S&P Global Platts در روز 26 فوریه 2021، رشد بهای محصولات آروماتیکی با بیشترین شتاب ادامه دارد و متوسط قیمت این ترکیبات طی هفته گذشته بیش از 10 درصد افزایش یافت. فضای بازار در سایه کمبود جهانی عرضه مثبت بود.

 

تقاضای بالای بنزن

شاخص بنزن FOB کره هفته را با 100 دلار رشد قیمت به پایان رساند.

به دلیل تقاضای بالا برای CFR چین و CFR جنوب شرقی آسیا، حجم محموله‌های بارگیری در ماه مارس محدود شده و قیمت‌ها رو به افزایش است.

علیرغم افزایش دسترسی به محموله‌های لحظه‌ای در جنوب شرق آسیا، حجم تقاضا برای این محموله‌ها بالا بود و پرمیوم‌ها به اعداد دو رقمی نیز رسیدند که با توجه به حل شدن بیشتر مسائل مربوط به تولید، بالاتر از حد انتظار بود.احتمالا خریداران هنوز در حال جایگزینی بارهایی هستند که پیش از این به تاخیر افتاده بود.

در بازار داخلی چین، پالایشگاه دولتی این کشور، قیمت بنزن خود را در روز 26 فوریه 200 یوان در تن بالا برد. این سومین بار در یک هفته اخیر است که این پالایشگاه قیمت‌ها را افزایش می‌دهد.

روز 26 فوریه، قیمت بنزن FOB کره برابر با 897.67 دلار در تن و قیمت CFR چین 915 دلار در تن برآورد شد.

 

رشد بیش از 100 دلاری تولوئن آسیا

تولوئن آسیا که تمام روزهای هفته را با رشد قیمت سپری کرده بود، در روز 26 فوریه همراه با کاهش بهای نفت خام دچار افت قیمت شد.

با این حال، اصول بازار تولوئن همچنان صعودی باقی مانده است، زیرا انتظار می‌رود تعداد بیشتری از واحدهای چینی وارد فاز تعمیرات دوره‌ای شوند و بیشتر کالاهای کره‌ای که قرار است در مارس بارگیری شوند از قبل رزرو شده‌اند.

در جنوب و جنوب شرق آسیا، رشد قیمت‌ها همچنان باعث اختلاف بین پیشنهادات خرید و فروش می‌شود و این موضوع باعث ترس خریداران شده است. هند که در سه ماهه آخر سال 2020، یکه‌تاز تقاضا در آسیا بود، اکنون با انبوه موجودی انبارها و ضعف تقاضا روبرو شده است.

روز جمعه، بهای هر تن تولوئن FOB کره و CFR چین به ترتیب برابر با 777 و 800 دلار در هر تن تعیین شد.

 

صعود زایلین‌مخلوط در سایه دیگر محصولات آروماتیکی

بازار داغ آروماتیک‌ها به بازار زایلین‌مخلوط آسیا نیز سرایت کرد.

تعطیلی تعدادی از واحدها باعث کمبود عرضه شد و طوفان زمستانی در ایالات متحده به شتاب اخیر بازارهای انرژی قدرت بیشتری بخشید.

به جز چند درخواست خرید برای محموله‌های نیمه دوم مارس و ماه اپریل که مبلغ آن‌ها حدود 700-710 دلار در تن بود، پیشنهاد خرید دیگری مطرح نشد.

میزان عرضه در شمال شرق آسیا محدود بود، به خصوص که عرضه در ژاپن پس از زلزله هنوز به حجم عادی بازنگشته است. از آن سو، حجم تقاضا در بیشتر مناطق از جمله جنوب شرقی آسیا، هند و چین سالم است.

زایلن‌مخلوط CFR چین با 96 دلار افزایش نسبت به هفته قبل، به بهای 756 دلار در هر تن معامله شد، قیمت زایلن‌مخلوط FOB کره با همین میزان صعود به 711 دلار در تن رسید.

 

ادامه فضای مثبت بازار پارازایلین آسیا

پارازایلین آسیا به رشد خود ادامه داد و هفته را با جهش 101.50 دلاری به پایان رساند. قیمت پارازایلن CFR چین و تایوان، 881.83 دلار در هر تن و بهای پارازایلن FOB کره، 863.83 دلار در هر تن ارزیابی شد. روند قیمت‌ها در تمام هفته صعودی بود و تنها در 26 فوریه دچار 14 دلار افت قیمت شد.

ثبات فضای بازار پارازایلین باعث شد تا تعطیلی متعدد واحدها، کمبود عرضه و محدودیت دسترسی به محموله‌ها تنها تلنگر کوچکی به اصول عرضه و تقاضا وارد کند.

همگام با روند صعودی اکثر بازارهای نفت و پتروشیمی، رشد بازار پارازایلین نیز بعد از تعطیلات سال نو چینی شدت بیشتری گرفت. با آنکه پیش‌بینی می‌شد بازار پارازایلین در سه ماهه اول سال 2021 بهبود یابد، اما عملکرد این ترکیب تاکنون فرای انتظارها بوده است.

انتظار می‌رود این روند صعودی ادامه یابد و تنها نگرانی موجود این است که سرعت افزایش قیمت محصولات بالادست بیشتر از پارازایلین باشد و به تقاضای پایین‌‌دست آسیب برساند.

 

ادامه صعود استایرن آسیا

قیمت استایرن‌منومر آسیا 139 دلار نسبت به هفته قبل افزایش یافت. بهای هر تن استایرن FOB کره و CFR چین به ترتیب برابر با 1347.50 و 1367.50 دلار در هر تن تعیین شد. بدین ترتیب شاخص CFR چین به بالاترین مقدار خود در 28 ماه گذشته رسید.

تمرکز بیشتر خرید و فروش‌ها بر محموله‌های دریافتی در ماه مارس بود. احتمالا تقاضا در ماه مارس از سوی کره جنوبی کاهش یابد زیرا اکثر خریداران شمال شرق آسیا حجم مورد نیاز خود برای ماه اپریل را خریداری کرده‌اند.

بازرگانان علاقه‌مند به استفاده از آربیتراژ معکوس و انتقال استایرن از چین به اروپا هستند زیرا قیمت‌ها در آنجا بسیار بالاتر است.

رشد قیمت بنزن نیز سرعت صعود استایرن منومر را دو چندان کرده است.

 

کانگورو

ویرا صنعت دقیق پارس

کارگزاری نهایت نگر

مهمترین مطالب