گفتگوی جذاب و شنیدنی با مهندس گل‌محمدی، رئیس هیئت مدیره شرکت پایا پلیمر کاسپین

اولین و بزرگترین کارخانه تولید ورق‌های دکوراتیو پی‌وی‌سی در ایران/بخش دوم

اولین و بزرگترین کارخانه تولید ورق‌های دکوراتیو پی‌وی‌سی در ایران/بخش دوم

ویکی‌شیمی با معرفی بهترین‌ها در صنعت، سعی در حمایت از تولید کننده داخلی دارد. بر همین اساس با شناسایی شرکت‌ها و نشستن پای صحبت‌ها و مشکلاتشان و بازگو کردن این دغدغه‌ها تلاش خود را به عنوان یک رسانه در این زمینه انجام می‌دهد.

در بخش اول گفتگو با مهندس گل‌محمدی به معرفی شرکت و حوزه فعالیتشان و بخش فنی و تولیداتشان پرداختیم و کمی هم دغدغه‌هایشان را بازگو کردیم، حالا با اشاره‌ای کوتاه به بخش اول گفتگو، شما را به مطالعه ادامه آن دعوت می‌کنیم.

چندی پیش در اخبار شبانگاهی تلویزیون دولتی، شاهد خبر و گزارشی از راه اندازی یک کارخانه تولیدی بودیم که با کلی دفتر و دستک و با حضور مقامات دولتی و غیر دولتی و با برش روبان، افتتاح شد. این مجموعه، ورق‌های وارداتی را طی عملیات تکمیلی (چاپ)، تبدیل به محصول نهایی جهت مصرف در دکوراسیون داخلی اماکن می‌نمود.این خبر به بهانه حمایت از تولید و به عنوان اولین تولیدکننده این کالا در ایران، به اطلاع مخاطبان اخبار تلویزیون رسانیده شد.

دلمان نیامد، این نمایش تلویزیونی را که در اصل مبلغ کالای وارداتی چینی است، به چالش نکشیم، چرا که در گوشه دیگری از این مملکت، کارخانه و تولید کننده اصلی این محصول سال‌هاست، که صفر تا صد این محصول را بی مدعا در ایران تولید می‌نماید. لذا به برگزارکنندگان این برنامه که در پوشش اخبار صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران، اقدام به پخش رپرتاژ آگهی می‌نمایند، یادآور می‌شویم: اطلاع رسانی صحیح و سالم از وظایف مندرج در اساسنامه آن سازمان است و حمایت از تولید زمانی مفهوم واقعی خود را پیدا می‌کند که با یک رپرتاژ آگهی، زحمات و تلاش تولید‌کنندگان واقعی این کالا را در ایران  به هدر ندهیم. 

به همین جهت به سراغ آقای کریم گل محمدی رییس هیات مدیره کارخانه "پلیمر‌پایا‌کاسپین"، اولین و بزرگترین کارخانه تولید ورق های دکوراتیو پی‌وی‌سی در خاورمیانه رفتیم. شنیدن صحبت‌های ارزشمند ایشان را در رابطه با صنعت فیلم‌های پی‌وی‌سی ، به شما مخاطب محترم پیشنهاد می‌کنیم.

 

ویکی‌شیمی:

لطفا در مورد آینده شرکت و پروژه های در دست اقدام کارخانه توضیح بفرمایید.

مهندس گل‌محمدی:

ما از ابتدای تاسیس کارخانه همیشه به دنبال تولید محصولاتی بوده ایم که تا کنون در ایران تولید نشده اند. و این هدف، سیاست کلی هیات مدیره شرکت است. "فیلم های کامپیوتری" یکی از پروژه های تحقیقاتی شرکت است که در حال حاضر از خارج کشور تامین شده و مشکلات عدیده ای در زمینه تهیه آن وجود دارد. ما طی دو سال تلاش مستمر متخصصین با سواد و کارشناسان ارزنده کارخانه توانسته ایم به تولید این کالای استراتژیک دست یابیم . تولید اینگونه فیلم ها نیاز به تکنولوژی و دانش فنی پیچیده ای دارد که توانایی جوابگویی به تمام مسایل فنی و سختگیرانه این کالای استراتژیک را دارا باشد. ما در ابتدا اقدام به تولید نمونه های آزمایشگاهی و سپس اقدام به تولید کرده ایم که خوشبختانه تاییدیه های لازم را از سازمان های مربوطه اخذ نموده ایم. به طور کلی تولید فیلم های کامپیوتری ورود به بازار بزرگ و تعهد آوری است که در حال حاضر با ظرفیت های موجود و عدم دسترسی به پی وی سی 60، که لازمه این تولید است، جوابگوی آن نیستیم. به همین واسطه و طی بررسی های فراوان نهایتا اقدام به خرید دو دستگاه کلندر جدید از کشور ایتالیا  کرده ایم ،که انشاالله پس از نصب و راه اندازی، این کالای ارزشمند را در ایران بصورت انبوه تولید خواهیم نمود.

البته در رابطه با تامین پی وی سی 60 مورد مصرف در اینگونه فیلم ها و سایر کالاهایی که در حال حاضر صرفا با این گرید پی وی سی در حال تولید هستند، نیازمند  حمایت از جانب سازمان ها و نهادهای مرتبط هستیم.

 

ویکی‌شیمی:

اینجانب به عنوان گزارشکر برایم جالب است، شما در این شرایط تحریم چگونه توانسته اید دو دستگاه کلندر را که از پیچیده ترین و گران ترین ماشین آلات فراوری صنایع پلاستیک هستند را از یک کشور اروپایی خریداری کنید، لطفا چنانچه صلاح می دانید در این مورد و مشکلاتی که احتمالا داشته اید با مخاطبان ما صحبت کنید.

مهندس گل‌محمدی:

بله. خرید ماشین آلات در این شرایط کاری بسیار مشکل و حتی نشدنی است . ولی ما به روش هایی توانسته ایم تحریم ها را دور بزنیم. ما جهت دور زدن تحریم ها در کنار دولت بوده ایم، هر چند هیچ کمکی از دولت نگرفته ایم. ما در جهت تولید یک کالای ملی اقدام کرده ایم و هیچ انتظارحمایتی نیز از دولت محترم نداریم

فقط :

دست از سر ما بردارند

سنگ جلوی پای ما نیندازند

همانطور که می دانید واردات ماشین آلات صنعتی، کلاف پیچیده ای است که هر سرش، جایی گم است. تحریم ها، تعرفه ها، هزینه های حمل و نقل، گمرک،مجوز عدم ساخت و...

به عنوان مثال ما برای خرید ماشین آلات دست دوم و به عنوان یک شرکت سرمایه گذار خصوصی، همیشه تمام مسایل را بررسی و نهایتا منافع خودمان و بالطبع مملکت را در نظر می گیریم. حال جای سوال اینجاست، چرا برای واردات ماشین آلات دست دوم باید گواهی عدم ساخت گرفت. آیا در ایران احدی وجود دارد که تخصصش را در زمینه کلندر، دکتری کرده باشد، که بخواهد "کلندر" و یا "باس نیدر" بسازد، مگر آنکه  تنها در مجموعه "پلیمر پایا کاسپین" وجود داشته باشد. زمانیکه قرار است یک کلندر نو حداقل 6 میلیون دلار برای مملکت هزینه ارزی داشته باشد، چرا از تولید کننده ای که قابلیت بهره وری، تغییرات و نصب همین دستگاه را که تنها مدت کمی کار کرده  و خیلی کمتر از مبالغ فوق برای کشور هزینه ساز است را حمایت نکنیم و  با کلاف هایی که برایش می پیچیم، آزارش ندهیم.

 

ویکی‌شیمی:

از آنکه اجازه این مصاحبت  و بازدید از کارخانه پلیمر پایا کاسپین را به ما دادید، تشکر و قدردانی می کنیم. خرسند به بازدید ازکارخانه ای هستیم، که الگوی مناسبی از توانایی و قابلیت های فنی صنعتگران مبتکر و کارآزموده ایرانی است و امیدواریم بزودی شاهد راه اندازی پروژه های ملی شما باشیم. چنانچه در پایان مطلبی ناگفته باقی مانده است، لطفا اشاره بفرمایید.

مهندس گل‌محمدی:

همانطور که قبلا اشاره کردم، طیف وسیعی از تولیدات منحصر بفرد این کارخانه، نیازمند پی وی سی سوسپانسیون گرید 60 می باشد، ما برای تداوم تولید و افزایش ظرفیت تولید و از طرفی تولید فیلم های کامپیوتری، نیازمند این نوع پی وی سی به مقدار مورد نیاز هستیم. در این رابطه مکاتبات و تعاملاتی نیز با سازمان ها و ادارات دست در کار داشته ایم، لذا از شما نیز به عنوان یک رسانه مجازی معتبر، انتظار داریم به جهت حمایت از تولیدات داخلی، پیگیردرخواست ما در انجمن ها و سازمان های مرتبط باشید.  

کانگورو

ویرا صنعت دقیق پارس

کارگزاری نهایت نگر

مهمترین مطالب