wikishimi.com

چرم اشبالت

چرم اشبالت

به سطح زیرین پوست گاو یا گوساله اشبالت می‌گویند. اشبالت بخشی از چرم است که قسمت براق و صاف آن برداشته شده و به صورت سطحی پرزدار پرداخت شده است. این لایه بسیار نازک است و از مرغوبیت کمی برخوردار است. در صنعت چرم مصنوعی از این لایه برای ساخت نوعی چرم که به چرم اشبالت معروف است استفاده می‌شود.

اختصاصی ویکی‌شیمی:

در فرآیند ساخت چرم اشبالت روی این لایه پوششی از پلی‌یورتان و یا پی‌وی‌سی کشیده می‌شود. سپس این  سطح به گونه ای امباس می‌گردد که سطحی مشابه چرم طبیعی داشته باشد.

نظر به اینکه در ساختار این چرم بخشی از لایه‌های نه چندان مقاوم چرم طبیعی موجود می‌باشد، خواصش آمیخته‌ای از خواص چرم طبیعی و لایه پوششی ترموپلاستیک آن می‌باشد. ویژگی‌های این نوع چرم از چرم پلی‌یورتان و یا پی‌وی‌سی  برتر است اما در عین حال از کیفیت بالای چرم طبیعی برخوردار نیست. رنگ این چرم همانند چرم طبیعی به مرور زمان و در اثر استفاده حالت کهنگی (پتینه) پیدا نمی‌کند، ضمن آنکه به اندازه چرم طبیعی با دوام و تنفس پذیر نیست . به عنوان مثال مبلمان چرم طبیعی 25 تا 40 سال دوام دارد در حالیکه مبلمان ساخته شده از این چرم در طی 6 تا 8 ماه استفاده، ترک برداشته و یا پوسته پوسته می‌شود.

 

در نوع با کیفیت این محصول، سطح آن به گونه‌ای طرح زده می‌شود که آجی مشابه چرم طبیعی دارد ضمن آنکه بسیار براق نیز است؛ براقیت و درخشندگی که بهیجوجه در چرم طبیعی دیده نمی‌شود.

استفاده از چرم اشبالت به علت تشابه آن با چرم طبیعی، براقیت آن و همچنین قیمت پایینش در کفش آغاز شد. اما به مرور زمان در ساخت مبلمان نیز به کار برده شد. امروزه از این چرم در ساخت کیف، کمربند و کت نیز استفاده می‌شود.

 

 

 

چرم اشبالت مزایایی دارد که عمده ترینش قیمت پایین آن می‌باشد. به عنوان مثال قیمت مبل ساخته شده از چرم اشبالت حدود یک دهم قیمت همان مبل با چرم طبیعی است، بنابراین برای مشتریانی با بودجه کم که تمایل به داشتن مبلمانی با ظاهری همانند چرم طبیعی می‌باشند بسیار مناسب است. ضمنا علیرغم تشابه ظاهری این چرم با چرم طبیعی، شفافیت و براق بودن سطح آن نظر خریدار را بسیار به خود جلب می‌نماید، ضمن آنکه ظاهری بسیار شیک دارد.

 علیرغم ظاهر شیک و براق چرم اشبالت نو، این ظاهر دوامی ندارد و پس از چندین ماه استفاده کدر می‌شود. به علت کیفیت پایین آن در مقایسه با چرم طبیعی چندان انعطاف پذیر و با دوام نمی‌باشد، بطوریکه در اثر استفاده ترک و خشهایی بر روی سطح این چرم ایجاد می‌گردد که با گذشت زمان عمیق‌تر می‌گردند. ترمیم و بازسازی این سطوح آسیب دیده بسیار سخت است.

چرم اشبالت در تماس با خاک، مواد چرب و عرق بدن بسیار آسیب پذیر است. به هیچ عنوان از مواد پاک کننده چرم طبیعی همچون واکس و یا روغن، برای تمیز نمودن آن نباید استفاده نمود. در ابتدا و به هنگام خرید مصنوعات این چرم می‌بایست ماده‌ای به نام محافظ چرم اشبالت بر آن زده شود تا از چسبنده شدن سطح آن جلوگیری گردد. سطح این چرم با مواد تمیز کننده خاص این چرم بایستی به طور مرتب پاک شود تا تمام چربی‌های بدن از روی آن زدوده گردند، زیرا این چربی‌ها باعث تخریب سطح چرم و ترک خوردن آن می‌شوند.

 

 

در نهایت می توان گفت که چرم اشبالت برای کسانی که طالب دوام، انعطاف پذیری و کارآیی بالا از محصول خریداری شده می‌باشند گزینه مناسبی نیست و باید به هنگام خرید دقت کافی نمایند، زیرا ممکن است به علت ظاهری مشابه با چرم طبیعی، برخی از فروشنده‌ها آنرا به عنوان چرم طبیعی به خریدار عرضه کنند.

 

کانگورو

ویرا صنعت دقیق پارس

کارگزاری نهایت نگر

مهمترین مطالب