گفتگوی جذاب و شنیدنی با مهندس گل‌محمدی، رئیس هیئت مدیره شرکت پایا پلیمر کاسپین

اولین و بزرگترین کارخانه تولید ورق‌های دکوراتیو پی‌وی‌سی در ایران/بخش اول

اولین و بزرگترین کارخانه تولید ورق‌های دکوراتیو پی‌وی‌سی در ایران/بخش اول

ویکی‌شیمی متعهد است به معرفی بهترین‌ها، کاربلدترین‌ها و خدمتگزارترین مجموعه‌های خودکفای داخلی. دانش ایرانی سد تحریم نمیشناسد. اتکای به این دانش مجموعه‌ای را پدید می‌آورد که سنبل بخشی از صنعت این مرزوبوم می‌شود. با ما در این مصاحبه شنیدنی همراه باشید...

اختصاصی ویکی‌شیمی: چندی پیش در اخبار شبانگاهی تلویزیون دولتی، شاهد خبر و گزارشی از راه اندازی یک کارخانه تولیدی بودیم که با کلی دفتر و دستک و با حضور مقامات دولتی و غیر دولتی و با برش روبان، افتتاح شد. این مجموعه، ورق‌های وارداتی را طی عملیات تکمیلی (چاپ)، تبدیل به محصول نهایی جهت مصرف در دکوراسیون داخلی اماکن می‌نمود.این خبر به بهانه حمایت از تولید و به عنوان اولین تولیدکننده این کالا در ایران، به اطلاع مخاطبان اخبار تلویزیون رسانیده شد.

دلمان نیامد، این نمایش تلویزیونی را که در اصل مبلغ کالای وارداتی چینی است، به چالش نکشیم، چرا که در گوشه دیگری از این مملکت، کارخانه و تولید کننده اصلی این محصول سال‌هاست، که صفر تا صد این محصول را بی مدعا در ایران تولید می‌نماید. لذا به برگزارکنندگان این برنامه که در پوشش اخبار صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران، اقدام به پخش رپرتاژ آگهی می‌نمایند، یادآور می‌شویم: اطلاع رسانی صحیح و سالم از وظایف مندرج در اساسنامه آن سازمان است و حمایت از تولید زمانی مفهوم واقعی خود را پیدا می‌کند که با یک رپرتاژ آگهی، زحمات و تلاش تولید‌کنندگان واقعی این کالا را در ایران  به هدر ندهیم. 

به همین جهت به سراغ آقای کریم گل محمدی رییس هیات مدیره کارخانه "پلیمر‌پایا‌کاسپین"، اولین و بزرگترین کارخانه تولید ورق های دکوراتیو پی‌وی‌سی در خاورمیانه رفتیم. شنیدن صحبت‌های ارزشمند ایشان را در رابطه با صنعت فیلم‌های پی‌وی‌سی ، به شما مخاطب محترم پیشنهاد می‌کنیم.

 

ویکی‌شیمی:

لطفا در رابطه با فعالیت کارخانه "پلیمر‌پایا‌کا‌سپین"، نوع محصولات تولیدی و ماشین آلات فرایندی کارخانه، به مخاطبین محترم ما توضیح دهید.

مهندس گل‌محمدی:

کارخانه پلیمر‌پایا‌کاسپین با مشارکت بخش خصوصی در سال 1388 و در شهر صنعتی لیای  قزوین تاسیس گردید. ما تولید کننده انواع فیلم و ورق‌های پی‌وی‌سی با استفاده از فرایند کلندر هستیم. فیلم و ورق‌های تولید شده با استفاده از کلندرهای موجود، جهت عملیات تکمیلی وارد مجموعه‌های دیگر کارخانه، شامل دستگاه‌های چاپ، آمایش سطحی، لمینیت و امباسینگ می‌گردند. ماشین آلات موجود در کارخانه عمدتا ساخت آلمان و کره جنوبی هستند. ما با استفاده از آخرین تکنولوژی روز دنیا و بکارگیری متخصصانی کار بلد و آزموده، توانسته‌ایم کالایی را که تا کنون در مملکت تولید نمی‌گردید را برای اولین بار در ایران و خاورمیانه تولید کنیم.

در ابتدا از ساده‌ترین این محصولات آغاز کردیم و هم‌اکنون آنچه در صنایع ورق‌های دکوراتیو پی‌وی‌سی در دنیا تولید می‌شود، قابلیت و دانش فنی تولید آن را به دست آورده‌ایم. بخش اصلی تولید ما همان طور که اشاره کردم ورق‌های دکوراتیو پی‌وی‌سی است، که بعدا به عنوان ماده اولیه در اختیار حدود 150 کارخانه و کارگاه تولید داخلی قرار می‌گیرد.

دیوار پوش، پانل‌های روکش، روکش در و پنجره، روکش سقف‌های کاذب، قرنیز، ورق‌های ممبران جهت ترموفرمینگ روکش‌های در و کابینت‌های گلاس جهت MDF ، مهم ترین تولیدات کارخانه هستند.

از دیگر تولیدات این شرکت می‌توان اشاره به نوار چسب و لنت‌های برق داشت که عمدتا در صنایع خودروسازی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

کف پوش‌های ویژه تولیدی این کارخانه، مزایایی هم چون، خود اطفایی، مقاومت سایشی بالا و ضد قارچ و میکروب بودن را به همراه دارند و در کاربردهای تخصصی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

 

ویکی‌شیمی:

در صورت امکان توضیحات تخصصی بیشتری در مورد  ورق‌های دکوراتیو پی‌وی‌سی بفرمایید.

مهندس گل‌محمدی:

ورق های دکوراتیو شامل چند لایه هستند که هر کدام با فرمول خاصی تولید می‌شوند، به عنوان مثال در فرمولاسیون لایه رویی، پارامترهایی نظیر، محافظت از رنگ چاپ در برابر شوینده‌ها، مقاومت سایشی و پایداری در برابر پرتو فرابنفش، مد نظر قرار می‌گیرد. در لایه‌های زیرین نیز عوامل دیگری همچون قابلیت ترموفرمینگ و نقش پذیری، مهم هستند. به طور کلی نقش اصلی در این صنعت، که نیاز به دانش فنی و تجهیزات بالایی دارد، تولید فیلم اولیه است، عملیات تکمیلی بعدی، نیازمند دانش فنی خاص و یا ماشین آلات پیچیده‌ای نیستند.

همانطور که اشاره کردم برای این تولید این محصول نیاز به ماشین آلات فراوری و تکمیلی فراوانی است و معمولا اکثر کشورهای تولید‌کننده، تنها بخشی از کار را به عهده می‌گیرند. به عنوان مثال فیلم مصرفی در چین، توسط کارخانه‌های کلندری تولید و سپس به کارخانه‌های عملیات تکمیلی، نظیر چاپ و لمینیت منتقل می‌گردد . ما جزء معدود کارخانه‌هایی هستیم، که تمام عملیات تولید این محصول را خود انجام می‌دهیم. به عباراتی خوراک اولیه ماشین آلات ما پودر پی‌وی‌سی و محصول نهایی، ورق تکمیلی آماده مصرف پی‌وی‌سی است.

 

ویکی‌شیمی:

جنابعالی اشاره فرمودید که تنها تولید کننده ورق‌های دکوراتیو پی‌وی‌سی در ایران هستید در حالیکه مدعی العموم دارید و اخیرا در اخبار یکی ازشبکه‌های تلویزیونی، به مشاهده آن نشستیم.

مهندس گل‌محمدی:

بله. ما معتقدیم بخش اصلی تولید این محصول که نیاز به دانش فنی و ماشین آلات ویژه دارد، همان فیلم و ورق اولیه است. 90 درصد حجمی و ریالی این ورق‌ها تولید داخلی هستند و از طرفی 80 درصد دانش فنی ور ق‌های دکوراتیو پی‌وی‌سی نیز مربوط به همان فیلم اولیه است، بنابراین وارد کردن فیلم اولیه از خارج و چاپ زدن آن در ایران، نیاز به مدعی العموم و تبلیغات ندارد؟

 

ویکی‌شیمی:

در مورد دانش فنی این صنعت اشاره فرمودید، در صورت امکان توضیح بفرمایید چگونه موفق به کسب دانش فنی شده‌اید. و چگونه قادر به حضور در بازار داخلی و حذف رقبای خارجی گردیده‌اید.

مهندس گل‌محمدی:

بدیهی است هزینه فراوانی جهت کسب دانش فنی و فرمولاسیون‌های مختلف تا کنون انجام پذیرفته است. تحریم‌ها و سختی ارتباط با کشورهای صنعتی از مهم‌ترین مشکلات ما در این زمینه بوده‌اند هر چند در همین شرایط توانسته‌ایم با ارتباطات فنی که با سازندگان مطرح این محصولات در دنیا نظیر ایتالیا، کره جنوبی و چین برقرار کرده‌ایم واز طرفی استفاده از برترین متخصصین صنعت کلندر در  ایران، به هدف نهایی خود برسیم.

ورود به بازار داخلی در ابتدا برای ما بسیار سخت بود و متاسفانه مقاومت انجام می‌گرفت، در ابتدا تنها به دنبال گرفتن ایراد و اشکال از محصول تولیدی بودند. ما مقاومت کردیم. محصولی را که کارخانه تولید کرده بود خودم به یکی از کارخانه‌های بزرگ تبریز بردم. ابتدا که اجازه ورود ندادند. سپس با اصرارما که فقط محصول را لااقل آزمایش کنید، تحویل گرفتند. پس از یک هفته که پیگیر شدم، گفتند: آقا به این سادگی نیست. باید تمام مراحل "ایزو" انجام پذیرد؟ البته ما دلسرد نشدیم، گروهی از کارشناسان زبده ما ماموریت داشتند به تمام شهرهای ایران مراجعه کنند .به خواسته‌های مشتری گوش کنند و نیازهای اورا به واحد تحقیقات شرکت منعکس کنند.  البته این روند در حال حاضر نیز در شرکت ادامه دارد. ما سعی در مشتری مداری داریم و به خواسته‌های او احترام می‌گذاریم . بین مشتری خریدار صد هزار متر با مشتری هزار متری تفاوتی وجود ندارد. همیشه و در همه جای ایران در کنار مشتری هستیم.حتی در شرایط وخیم کرونا.

 

ویکی‌شیمی:

آیا صادرات دارید؟ لطفا توضیح بفرمایید.

مهندس گل‌محمدی:

محصولی که ما تولید می‌کنیم عمدتا مواد اولیه کارخانه‌های دیگر است که قبلا به شما توضیح دادم. محصول تولیدی این کارخانه‌ها که  بسیار زیاد نیز هستند، مشتریان خیلی خوبی در کشورهای منطقه دارند.

مذاکرات زیادی با بازرگانان ترکیه داشته و با استقبال آن‌ها مواجه شده‌ایم که متاسفانه به دلیل مشکلاتی که در زمینه صادرات وجود دارد، به نتیجه نهایی نرسیده‌ایم. البته یک برند معروف ترک، که در اروپا نیز معروف است در ایران کارخانه‌ای تاسیس کرده است که روکش پی‌وی‌سی مصرفی خود را تحت نام برند خودش، از ما خریداری می‌کند.

محصول ما به طور مستقیم و از طریق واسطه به عراق هم صادر می‌شود که متاسفانه به دلیل عدم وجود سیاست‌های حمایتی از جانب دولت، به ویژه در زمینه پی‌وی‌سی، با مشکل مواجه شده است.

رقیب ما در منطقه کشور چین است، طبق بررسی که ما انجام داده‌ایم، پی‌وی‌سی در بازار داخلی چین طی یکسال تنها حدود 10 درصد افزایش قیمت داشته است در حالیکه اطلاع دارید، پی‌وی‌سی ایران افزایشی بیشتر از 250 درصد داشته  است. در چین قیمت پی‌وی‌سی در بازار داخل و در بازار صادراتی با هم تفاوت دارد، که به این سیاست حمایتی دولت می‌گویند. آیا این حمایت از صنایع پایین دستی در ایران وجود دارد؟

آیا صادرات پی‌وی‌سی توسط چند کارخانه عمدتا دولتی، برای کشور ارز آور‌تر است و یا ارزش افزوده بیشتری ایجاد می‌نماید یا اینکه تبدیل شدن آن به محصول نهایی شود؟

 

ویکی‌شیمی:

آیا واردات محصولات مشابه شما صدمه‌ای به بازار فروشتان نرسانده است؟

مهندس گل‌محمدی:

ما وارد میدانی از رقابت با کالای چینی شده‌ایم که سخت ناجوانمردانه است و حتی موجب تعطیلی بسیاری از کارخانه‌های تولیدی و بیکاری هزاران کارگر گشته است. اجازه دهید در مورد صنعت خودمان برایتان توضیح دهم. کارخانه‌ای را با حمایت و یا مشارکت طرف چینی در ایران احداث نموده‌اند که جنس خام ( ورق مصرفی) را از چین وارد ایران کرده و سپس عملیات تکمیلی نظیر چاپ و امباس را در ایران انجام می‌دهد. ورق‌های وارداتی نصف ضخامت استاندارد این مصنوع را دارند بنابراین از آنجا که پس از مونتاژ و نصب به هیچ وجه ضخامت و کیفیت محصول قابل تشخیص نیست وبرای مصرف کننده تنها زیبایی طرح و نقش ( به عنوان مثال در و یا روکش چوب) مهم است، متوجه افت شدید کیفیت محصول نخواهد گردید. بنابراین در اینجا، اولین کلاه سر مصرف کننده رفته است و بعد هم امکان رقابت را در شرایط مساوی به دلیل ارزانی محصول، از تولید کننده ایرانی گرفته است. هر کالایی وارد گمرکات کشور می‌شود باید مراحل و قواعدی را طی کند و لااقل از فیلترهای استاندارد بگذرد. آیا اداره استاندارد ایران، تنها برای ارائه  مجوز ارفاقی به تولید ماشین‌های آلوده کننده محیط زیست ایجاد شده است؟

بنابراین بپذیرید که با این توضیحات و قیمت نجومی و خارج از عرف مواد اولیه، کارخانه‌های داخلی مجبور به کاهش تولید و یا توقف تولید هستند. به نظر شما تصمیمات واردات کالا به شکل موجود، غفلت است یا مسموم؟

 

 

 

ادامه این گفتگو را دنبال کنید...

 

کانگورو

ویرا صنعت دقیق پارس

کارگزاری نهایت نگر

مهمترین مطالب