wikishimi.com

تولید اولین ترموپلاستیک سلولزی

تولید اولین ترموپلاستیک سلولزی

Thermocell یک ترموپلاستیک ساخته شده از سلولز و اسیدهای چرب زیستی است که برای کاربردهایی مانند قالب‌گیری تزریقی، پوشش کاغذ و مقوا و چاپ سه‌بعدی مناسب می‌باشد.

اختصاصی ویکی‌شیمی:

امروزه استفاده از مواد تجدیدپذیر و قابل بازیافت در تولید بسته‌بندی‌ها بسیار مورد توجه مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان قرار گرفته است و گزینه‌های زیستی در حال جایگزینی با پلاستیک‌های فسیلی سنتی هستند.

سلولز یکی از گزینه‌های در حال ظهور است. ماده‌ای که در ساختار گیاهان وجود دارد و درست مانند پلاستیک، از مولکول‌های بزرگ پلیمری تشکیل شده است. سلولزی که از چوب استخراج می‌شود مانند بسیاری از مواد زیستی دیگر با تولید مواد غذایی رقابت نمی‌کند و روش‌های کارآمد تولید آن پیش از این ایجاد شده است. با این حال، سلولز فاقد یک ویژگی مهم پلاستیکهای بسته‌بندی است: ترموپلاستیسیته.

VTT با ارائه روش جدیدی موفق به تولید پلاستیک Thermocell شده است، یک ترموپلاستیک تولید شده از سلولز و اسیدهای چرب زیستی که برای کاربردهایی مانند قالب‌گیری تزریقی، پوشش کاغذ و مقوا و چاپ سه‌بعدی مناسب می‌باشد. تمرکز فعلی این پروژه بر تولید فیلم در فنآوری اکستروژن است.

رهبر تیم تحقیقاتی VTT گفت که هدف آن‌ها تولید فیلمی در مقیاس صنعتی با استفاده از همان تجهیزاتی که برای فیلم‌های پلاستیکی سنتی استفاده می‌شود و با ویژگی‌هایی که نیازهای صنایع غذایی را برآورده می‌کنند، می‌باشد.

بسته‌بندی مواد غذایی به فیلم‌هایی نازک و با دوام احتیاج دارد که در عین حال از محتویات آن به خوبی محافظت کنند.  Thermocellثابت کرده است که محافظت قابل قبولی از مواد غذایی در برابر بخار آب دارد و هیچ‌کدام از اجزای آن را از خود عبور نمی‌دهد. علاوه بر این، با استفاده از دستگاه‌های استاندارد موجود قابل اجراست.

یک ویژگی قابل توجه Thermocell ضخامت کم آن است. با پیشرفت در ماشین‌آلات تولید، این فیلم یکنواخت‌تر شده و ضخامت آن در حال حاضر به 100 میکرومتر رسیده است. با این حال، برای آنکه بتواند با فیلم‌های نازک موجود رقابت کند باید نازک‌تر از این باشد.

میزان بازیافتپذیری Thermocell تقریباً با متداول‌ترین ترموپلاستیک‌ها برابری می‌کند، حداقل پنج بار می‌تواند ذوب و مجدداً اکسترود شود و از بین رفتن خصوصیات آن قابل توجه نیست.

اولین پلاستیک‌های زیستی پیش از آنکه کسی به فکر استفاده از نفت به عنوان ماده اولیه باشد، ساخته شده‌اند. استات سلولز که هنوز هم به طور گسترده‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرد، به آن زمان باز می‌گردد، اما ویژگی‌های ترموپلاستیکی آنها به مقدار زیادی وابسته به مواد افزودنی می‌باشد.  Thermocellکه از سلولز و اسیدهای چرب ساخته شده است، بدون نیاز به مواد افزودنی خواص ترموپلاستیکی از خود نشان می‌دهد.

در روش VTT، پلیمرهای سلولزی قبل از افزودن اسیدهای چرب به زنجیره‌های کوتاه‌تر تقسیم شده و واکنش سلولز را بهبود می‌بخشند و مواد حاصل را ترموپلاستیک می‌کنند.

کانگورو

ویرا صنعت دقیق پارس

کارگزاری نهایت نگر

مهمترین مطالب