wikishimi.com

چرم سیلیکون

چرم سیلیکون

چرم سیلیکون از محصولات جدید قرن 21 به شمار می‌آید که دوستدار محیط زیست می‌باشد. این چرم در مقایسه با سایر چرم‌های مصنوعی متداول مزایای بسیاری دارد.

اختصاصی ویکی‌شیمی:

سیلیکون از یک سو پلیمری آلی و از سویی دیگر پلیمری غیر آلی به شمار می‌آید. زنجیره اصلی این پلیمر از واحدهای  معدنی Si-O تشکیل شده که دارای شاخه‌های جانبی آلی بر روی اتم سیلیکون می‌باشد. به همین دلیل پلیمر سیلیکون دارای پایداری یک ماده معدنی به همراه الاستیسیته و پلاستیسیته  یک پلیمر آلی می‌باشد. از ویژگی‌های این پلیمر می‌توان به مقاومت در برابر لکه، مقاومت در برابر تغییرات جوی، ضد آب بودن، دوام بالا، ایمن و غیر سمی بودن، مقاومت شیمیایی، مقاومت در برابر دماهای پایین و بالا (از 40- تا 200 دزجه سانتی‌گراد) و محیط زیست دوست بودن اشاره نمود.

چرم سیلیکون نوع جدیدی از چرم مصنوعی است که از لاستیک سیلیکون در تولید آن استفاده می‌شود. این چرم بسیار نرم و با دوام از پوشش دهی و چسباندن لایه سیلیکون بر لایه‌هایی متشکل از الیاف بسیار ریز و یا منسوجات بی‌بافت با استفاده از یک تکنولوژی عاری از حلال است، ساخته می‌شود.  . لایه رویی این چرم تماما از سیلیکون است که توسط یک چسب سیلیکونی به لایه زیرین چسبانده می‌شود.

چرم سیلیکون که به عنوان یک محصول سبز به شمار می‌آید در مبلمان، روکش‌های داخلی اتومبیل، روکش وسایل فضای باز، وسایل ورزشی، کفش و کیف، وسایل پزشکی، محصولات مورد استفاده کودکان و بسیاری از موارد دیگر به کار می‌رود.

این چرم دارای مزیت‌هایی همچون تنفس پذیری، مقاومت در برابر هیدرولیز شدن، مقاومت جوی، عدم آسیب رسانی به محیط زیست، ضد آتش بودن، مقاومت سایشی و خمشی بالا می‌باشد ضمن آنکه تمیز کردن و نگهداری آن بسیار راحت است. در مقایسه با چرم‌های مصنوعی متداول، مقاومت آن در برابر هیرولیز شدن (عمدتا آسیب دیدن توسط آب)، دارا بودن مقدار بسیار کم مواد فرار آلی، و بی بو بودنش از مزایای غالب آن به شمار می‌آیند. چرم‌های مصنوعی ساخته شده ار پلی‌یورتان و یا پی‌وی‌سی به مرور زمان از خود حلال و یا نرم کننده آزاد می‌کنند که استنشاق و یا تماس پوستی با آن‌ها برای بدن بسیار مضر می‌باشد.

در اینجا به عمده‌ترین تفاوت‌ها میان چرم سیلیکون و چرم‌های مصنوعی پلی‌یورتان و پی‌وی‌سی و همچنین چرم طبیعی می‌پردازیم.

 

چرم طبیعی: در اثر سوختن هیچگونه گاز مضری از خود متصاعد نمی‌نماید اما به دلیل استفاده از رنگ‌های آنیلین، نمک‌های کروم و تعداد زیادی مواد شیمیایی در ساخت آن، برای محیط زیست مضر می‌باشد. در اثر احتراق شدید نیز ممکن است گازهای مضری همچون اکسید نیتروژن، دی اکسید نیتروژن و دی اکسید گوگرد از آن متصاعد گردد. چرم طبیعی می‌تواند ترک بردارد و این درحالیست که چرم سیلیکون همواره نرم و بدون ترک باقی می‌ماند.

 

چرم پلی‌یورتان: در اثر سوختن سیانید هیدروژن، منو‌اکسید‌کربن، آمونیاک، ترکیبات ازته (اکسید نیتروژن، دی اکسید نیتروژن) و سایر گازهای مضر را از خود متصاعد می‌سازد.

چرم پیوی‌سی: در اثر سوختن و همچنین در فرآیند تولید این چرم مصنوعی دی اکسین و اسید کلریدریک آزاد می‌شود؛ موادی بسیار سمی که می‌توانند سرطان زا نیز باشند. این نوع چرم دارای بویی تند و زننده است که از حلالها ، مواد مصرفی در پرداخت آن، نرم کننده‌ها و سایر مواد شیمیایی مصرف شده در ساخت آن ناشی می‌شود.

چرم سیلیکون: در اثر سوزاندن هیچگونه گاز سمی از خود متصاعد نمی‌نماید، بدون بو است و فرآیند تولید آن هیچگونه آسیبی به محیط زیست نمی‌زند.

کانگورو

ویرا صنعت دقیق پارس

کارگزاری نهایت نگر

مهمترین مطالب