wikishimi.com

رشد محصولات آروماتیکی ادامه یافت

رشد محصولات آروماتیکی ادامه یافت

با افزایش قیمت نفت، رشد بهای ترکیبات آروماتیکی با رونق بازار و افزایش حجم معاملات همراه شد.

اختصاصی ویکی‌شیمی: به گزارش مجله تخصصی S&P Global Platts در روز 19 فوریه 2021، رشد بهای محصولات آروماتیکی به جز تولوئن با شتاب بیشتری ادامه یافت و فضای بازار در سایه 65 دلاری شدن قیمت نفت خام مثبت بود.

 

بنزن 800 دلاری

پس از یک هفته نوسانی، شاخص‌های بنزن آسیا هفته را با قیمتی بالای 800 دلار به پایان رساندند. رسیدن به این سطح از قیمت بسیار غیرمنتظره بود، به خصوص که از اکتبر 2018 تاکنون بی‌سابقه است.

قدرت بازار از استایرن در پایین‌دست و به دلیل کمبود عرضه ایجاد شده در اثر تعطیلی واحدها در سراسر جهان آغاز شد، به طوری که قیمت استایرن CFR چین از 11 تا 19 فوریه 172.50 دلار در تن افزایش یافت.

از یک سو، تعطیلی واحدهای استایرن می‌تواند منجر به کاهش تقاضای بنزن شود و از سوی دیگر ممکن است افزایش قیمت استایرن، تقاضای بنزن را افزایش دهد زیرا واحدهای عملیاتی برای سوددهی بیشتر تولید را به حداکثر می‌رسانند.

این نگرانی وجود دارد که طی چند هفته آینده، ممکن است کاهش تقاضای ایالات متحده برای بنزن آسیا منجر به درخواست تاخیر در انتقال محموله‌ها و آزاد شدن آن‌ها برای مصرف در منطقه شود. بنادر ایالات متحده طی هفته‌ای که گذشت به دلیل سرمای هوا و مه غلیظ چندین‌بار تعطیل و بازگشایی شدند.

اگرچه احتمالا آب و هوای امریکا در چند روز آینده مساعد خواهد شد، اما بررسی مسائل ایمنی به زمان احتیاج دارد و کمبود عرضه ادامه خواهد یافت.

اوج تاثیر توقف تولید در ایالات متحده در هفته آینده مشخص خواهد شد زیرا عرضه و تقاضا در آسیا هنوز در مرحله تثبیت است.

روز 19 فوریه، قیمت بنزن FOB کره برابر با 801.67 دلار در تن و قیمت CFR چین 815.50 دلار در تن برآورد شد.

 

نفت، بازار تولوئن آسیا را زمین زد

پس از آنکه قیمت نفت از پیک 65 دلاری خود عبور کرد و در روز 19 فوریه تا 62.50 دلار در هر بشکه کاهش یافت، فضای صعودی بازار تولوئن آسیا به شکل محسوسی فروکش کرد و قیمت تولوئن FOB کره همسو با سایر آروماتیک‌ها کاهش یافت.

انتظار می‌رفت پس از پایان تعطیلات چین تمایل به خرید افزایش یابد و با تعطیلی چند واحد تولیدی در ماه آینده میزان تقاضای داخلی به تعادل برسد، اما روند بازار به این سادگی پیش نرفت.

با افزایش هفته به هفته تولوئن FOB کره، واردکنندگان هندی نیز محتاط شدند و عجله‌ای برای خرید ندارند. تا حدی که پیشنهادات خرید تا 70 دلار زیر قیمت FOB کره پایین بود و نتوانست فروشندگان را جلب کند.

روز جمعه، بهای هر تن تولوئن FOB کره و CFR چین با 4 دلار کاهش به ترتیب برابر با 666 و 684 دلار در هر تن تعیین شد.

 

صعود زایلین‌مخلوط در سایه رشد نفت

این هفته بازار زایلین‌مخلوط آسیا به دلیل صعود قیمت نفت و کمبود عرضه‌ها با روند رشد سایر محصولات آروماتیکی همراه شد.

در ژاپن، تامین زایلین‌مخلوط برای صادرات به دلیل وقوع زلزله با مشکل مواجه شد.

در کره جنوبی، علیرغم وجود تقاضا، تقریبا هیچ عرضه‌ای برای تحویل در ماه مارس وجود ندارد.

موجودی زایلن‌های مخلوط شرق چین تا حدود 100 هزار تن افزایش یافت، اما بیشتر این افزایش مربوط به گرید ایزومر زایلین‌مخلوط بود.

در جنوب شرق آسیا، زایلین مخلوط با سایر آروماتیک‌ها مانند تولوئن همراه نشد زیرا تقاضای این ترکیب در ویتنام و سایر کشورهای منطقه بسیار پایین بود.

صنایع پایین‌دستی که مصرف‌کننده حلال MX هستند با هزینه مواد اولیه بالا و تقاضای ضعیف از سوی مصرف‌کننده به چالش کشیده شده‌اند.

زایلن‌مخلوط CFR چین با 30 دلار افزایش نسبت به هفته قبل، به بهای 645 دلار در هر تن معامله شد، قیمت زایلن‌مخلوط FOB کره با همین میزان صعود به 620 دلار در تن رسید.

 

ادامه فضای مثبت بازار پارازایلین آسیا

پارازایلین آسیا به رشد خود ادامه داد و هفته را با جهش 34.33 دلاری به پایان رساند. قیمت پارازایلن CFR چین و تایوان، 780.33 دلار در هر تن و بهای پارازایلن FOB کره، 762.33 دلار در هر تن ارزیابی شد. این افزایش به دلیل رشد قیمت نفت و نفتا و محدودیت عرضه پارازایلین (به علت تعطیلی واحدهای تولیدی) رخ داد.

این درحالی بود که پارازایلین نیز مانند بیشتر ترکیبات دیگر در پایان هفته همراه با نفت دچار افت قیمت شد.

پس از بازگشت چین از تعطیلات سال نو میلادی، فعالیت بازار محصولات پتروشیمیایی آسیا افزایش یافته است و در هفته آینده فعالان بازار PX به دنبال مذاکرات ACP در ماه مارس هستند.

در حال حاضر، قیمت‌ها در بالاترین سطح یک سال گذشته قرار دارند اما این سوال مطرح است که با بازگشت عرضه منطقه‌ای، این روند صعودی ادامه خواهد یافت یا نه. البته از تاثیر قیمت نفت نیز نباید غافل شد.

 

ادامه صعود بازار استایرن آسیا

بر هم خوردن توازن عرضه و تقاضای جهانی قیمت استایرن منومر را به جلو راند. این رشد قیمت با تعطیلی چند واحد در اروپا جرقه خورد. در واقع پس از اعلام فورس ماژور در تولید اکسید پروپیلن/SM در تاسیسات مشترک Maasvlake LyondellBassell/Covestro، قیمت استایرن منومر 237.25 دلار در هر تن در یک روز افزایش یافت. ظرفیت تولید این واحد 640 هزار تن در سال است.

پس از آن، بیش از 1.5 میلیون تن در سال ظرفیت منومراستایرن در ایالات متحده به دلیل سرمای طاقت‌فرسا ناچار به تعطیلی شدند و همین کمبود عرضه بازار استایرن امریکا را به تکاپو انداخت. واحدهای INEOS Styrolution در Texas City و Texas و یک واحد استایرن Lyondell Basell's Channelview به علت این طوفان خاموش شدند.

این اتفاقات، تولیدکنندگان آسیا را به رشد قیمت جهانی و سوددهی بیشتر امیدوار کرد.

قیمت استایرن آسیا 172.50 دلار نسبت به هفته قبل افزایش یافت. بهای هر تن استایرن FOB کره و CFR چین به ترتیب برابر با 1208.50 و 1228 دلار در هر تن تعیین شد.

 

کانگورو

ویرا صنعت دقیق پارس

کارگزاری نهایت نگر

مهمترین مطالب