wikishimi.com

متانول ایران چاره‌ساز شد

متانول ایران چاره‌ساز شد

با نزدیک شدن به پایان فصل زمستان و شروع دوباره عرضه گاز طبیعی ایران به بخش صنایع، عرضه متانول ایران به چین در ماه مارس افزایش خواهد یافت.

اختصاصی ویکی­‌شیمی: در هفته منتهی به 19 فوریه 2021، در حالی که طوفان تگزاس باعث شد تا قیمت منواتیلن‌گلایکول بیش از پیش افزایش یابد، قیمت متانول نزولی باقی ماند. مجله Platts گزارش می‌کند:

 

متانول ایران چاره‌ساز شد

پس از انتشار اخباری مبنی بر آنکه ایران می‌توان کمبود عرضه متانول ایجاد شده در چین را تامین کند، قیمت این ترکیب در بازارها اندکی نزولی شد. کمبود عرضه چین به دلیل طوفان تگزاس ایالات متحده و اخلال در کار پالایشگاه‌های نفت و واحدهای پتروشیمی این منطقه رخ داد.

در چین، تمایل به خرید محموله‌های دلاری اندک بود و قیمت معاملات داخلی در همان حدود پیش از تعطیلات سال نو چینی باقی ماند که حدود 150 یوان در تن پایین‌تر از ماه قبل است.

با نزدیک شدن به پایان فصل زمستان و شروع دوباره عرضه گاز طبیعی ایران به بخش صنایع، عرضه متانول ایران به چین در ماه مارس افزایش خواهد یافت.

و اما بازار صادرات مجدد محموله‌های چینی به جنوب شرق آسیا و تایوان داغ بود.

در کره جنوبی، بازار خوب پایین‌دست مانند فرمالدئید، پلی‌اکسی‌متیلن و اسید استیک منجر به تقویت بازار شد.

بهای متانول CFR کره جنوبی نسبت به هفته گذشته 4 دلار کاهش یافت و برابر با 381 دلار در هر تن ارزیابی شد. بهای هر تن متانول CFR چین با 1 دلار افت به 298 دلار در تن رسید.

 

انتظار افزایش قیمت منواتیلن‌گلایکول

طوفان تگزاس باعث شد تا میزان عرضه منواتیلن‌گلایکول از ایالت متحده به چین محدود شود.

طبق آمار، ایالات متحده با صادرات 737 هزار تن منواتیلن‌گلایکول به چین در سال 2020، بزرگترین صادرکننده منواتیلن‌گلایکول این کشور محسوب می‌شود. فعالان بازار بسیار نگران هستند که یخبندان ایالات متحده بر صادرات MEG آمریکا به چین تأثیر بگذارد.

در حال حاضر، قیمت منواتیلن‌گلایکول به دلیل کمبود عرضه ناشی از شیوع ویروس کرونا به بالاترین حد خود در سال رسیده است و انتظار می‌رود که اختلالات و عدم اطمینان مربوط به یخبندان باعث افزایش بیشتر قیمت‌ها شود.

شرکت­های Sabic و Shell عربستان، بهای MEG ماه مارس را برابر با 800 و 700 دلار در هر تن CFR آسیا اعلام کردند که به ترتیب 50 و 30 دلار بیشتر از قیمت اعلام شده در ماه فوریه است. شرکت MEGlobal، تامین‌کننده دیگر منواتیلن­گلایکول در آسیا، قیمت ACP MEG ماه مارس را با 50 دلار افزایش نسبت به ماه ژانویه برابر با 790 دلار در هر تن CFR آسیا تعیین کرد.

محموله‌های 15-30 روز آینده مونواتیلن‌گلایکول CFR چین با حجم استاندارد 1000 تن برابر با 705 دلار در هر تن ارزیابی شد. هر تن مونواتیلن‌گلایکول CFR جنوب شرق آسیا نیز 715 دلار داد و ستد شد.

 

 

کانگورو

ویرا صنعت دقیق پارس

کارگزاری نهایت نگر

مهمترین مطالب