wikishimi.com

ورود صنعت شیمیایی به دوره گذار

ورود صنعت شیمیایی به دوره گذار

در میان چالش‌‌های همیشگی صنعت شیمیایی، شرکت‌ها برای دستیابی به موفقیت ناچارند از ابتکارات استراتژیک در زمینه‌هایی مانند تحقیق و توسعه و فناوری بهره ببرند.

اختصاصی ویکی‌شیمی:

بیماری همه‌گیر کووید-19 تأثیر بی‌سابقه‌ای بر اقتصاد و وضعیت صنایع شیمیایی داشته و طی ماه‌های گذشته حجم تقاضا را به میزان چشمگیری کاهش داده است. اگرچه این صنعت پیش از این نیز با چالش‌های دوره‌ای مانند ظرفیت مازاد، فشار قیمت‌گذاری و عدم اطمینان تجاری روبرو بود، اما بسیاری از تغییرات دوران همه‌گیری به بخشی از ساختار صنعت تبدیل شد و برای همیشه آن را تغییر داد. شرکت‌های شیمیایی بزرگ دنیا با تمرکز بر بهره‌وری عملیاتی، بهینه‌سازی دارایی و مدیریت هزینه‌ها به این بحران پاسخ داده‌اند.

با ورود به سال 2021، انتظار می‌رود این وضعیت جدید اقتصادی، اجتماعی، زیست‌محیطی و سیاسی نقش پررنگی در شکل‌گیری آینده صنعت داشته باشد. برای موفقیت در وفق دادن آینده بازار مواد شیمیایی با این تغییرات، شرکت‌ها باید به دنبال اجرای یک سری اقدامات استراتژیک هدفمند در زمینه‌هایی مانند تحقیق و توسعه و فناوری باشند. تمرکز زیاد بر وضعیت کوتاه‌مدت ممکن است شرکت‌ها را از برنامه‌های بلندمدت مانند سرمایه‌گذاری در نوآوری و اتخاذ مدل‌های جدید تجاری غافل کند.

یک جنبه مهم مقابله با اختلالات پیش آمده این است که بدانیم کدام رفتار مشتری موقتی و کدام رفتارها دائمی است، زیرا بهبود بازارها در مناطق مختلف جغرافیایی و بازارهای محصولات مختلف متفاوت می‌باشد. شرکت‌ها می‌توانند با بررسی دقیق‌تر سبد محصولات خود و برنامه‌ریزی قوی برای موارد شناخته و ناشناخته این عدم اطمینان را برطرف سازند.

آنچه مسلم به نظر می‌رسد آن است که در چشم‌انداز صنایع شیمیایی شاهد ظهور چند رویکرد در سال جاری خواهیم بود:

1- رشد صنعت

تمرکز بیشتر بر روی جریانهای جدید و برنامه‌هایی که می‌توانند بهبود صنعت و رشد آینده را به ارمغان آورند.

با توجه به تنوع بازارها و ارتباط با بخش‌های پر قدرت دیگر، احتمالاً تأثیر رکود اقتصادی بر وضعیت صنایع شیمیایی در مقایسه با سایر صنایع مانند خودرو، در سال 2021 متوسط ​​خواهد بود. بنابراین، علاوه بر بهینه‌سازی هزینه‌ها و نظم دادن به سرمایهگذاری، فعالان صنعت احتمالاً با در اولویت قرار دادن بازارهای در حال رشد، مانند مراقبت‌های بهداشتی و الکترونیکی، به تغییر تقاضا پاسخ خواهند داد.

 

2- تأثیر سیاست‌ها

پیشنهادات سیاستی مربوط به مقررات، تجارت و پایداری می‌توانند تأثیرات اساسی داشته باشند.

دولت‌‌ها باید تعرفه‌های صنعت را طوری تنظیم کنند که تاثیر مثبتی بر بازار داشته باشد. علاوه بر این، روابط تجاری با سایر کشورها نیز می‌تواند نقش بسیار تعیین‌کننده‌ای در وضعیت صنایع داشته باشد که تصمیم‌گیرنده اصلی آن دولت است.

 

3- قیمت جهانی انرژی

به نظر می‌رسد که نوسانات مواد اولیه می‌تواند بر رقابت شرکت‌های شیمیایی در صادرات جهانی موثر باشد.

حداقل تا سه سال آینده، کشورهایی که خود تامین‌کننده مواد اولیه هستند در بخش صادرات کالاهای شیمیایی یک گام جلوتر از سایر کشورها می‌باشند. با این حال، ممکن است افزایش غیرمنتظره قیمت گاز طبیعی به دلیل عواملی چون عدم تعادل عرضه و تقاضا، یا کاهش چشمگیر و مداوم قیمت نفت موقتا باعث اختلال شود.

 

4- تسریع دستیابی به پایداری و کربن‌زدایی

نگرانی روزافزون در مورد زباله‌های پلاستیکی باعث ایجاد فرصت‌های جدیدی شده است.

در حال حاضر، مصرف‌کنندگان به شکل فزاینده‌ای برای پایداری ارزش قائل می‌شوند و محصولات مبتنی بر اقتصاد مدور و عاری از ردپای کربن را در اولویت قرار می‌دهند. این فرصت جدیدی برای شرکت‌های شیمیایی است تا با نوآوری به محصولات جدیدی که اثرات محیط‌زیستی کمتری دارند روی بیاورند. انتظار می‌رود در سال 2021، بسیاری از شرکت‌های شیمیایی پلیمرهای قابل‌بازیافت و ساخته شده از مواد بازیافتی را به محصولات خود اضافه کنند و در بازیافت پیشرفته سرمایه‌گذاری و فناوری‌های سبز بالقوه را در مقیاس تجاری اجرایی کنند.

 

5- تجارت الکترونیکی

شرکت‌های شیمیایی به طور فزاینده‌ای از کانال‌های فروش از راه دور و دیجیتال استفاده می‌کنند.

بر خلاف سایر رکودهای دهه‌های اخیر، اکنون شرکت‌های شیمیایی تغییرات چشمگیری در نحوه عملکرد و نحوه سرویس‌دهی به مشتریان را تجربه می‌کنند. شرکت‌ها نحوه کار از راه دور، نحوه فروش محصولات و نحوه تعامل با مشتریان را یاد می‌گیرند.

مشتریان نیز انتظار دارند بتوانند بدون نیاز به ارتباط حضوری یا تلفنی، به سادگی سفارشات خود را از طریق تجربه‌های دیجیتالی با پاسخگویی و کیفیت بالا ثبت کنند.

کانگورو

ویرا صنعت دقیق پارس

کارگزاری نهایت نگر

مهمترین مطالب