wikishimi.com

قیمت های عمده فروشی روانکار-بهمن 99

قیمت های عمده فروشی روانکار-بهمن 99

کمبود برخی از محصولات در بازار

اختصاصی ویکی‌شیمی: گزارش‌های میدانی ویکی‌شیمی بیانگر کاهش تقاضای مصرف روغن موتور بدلیل سرد شدن هوا و کاهش سفرهای برون شهری می‌باشد. اگرچه با توجه به جهش مجدد قیمت لوبکات به نرخ بالای 90000 ریال به ازای هر کیلوگرم که رشدی معادل 7% نسبت به ابتدای نیمه دوم دی‌ماه داشت، سبب گردید ذهنیت بازار همچنان بر ارزان بودن محصولات تولید شده توسط چهار شرکت اصلی نسبت به قیمت‌های واقعی و منصفانه آن‌ها باشد و لذا در ابتدای بهمن‌ماه تقاضای شبکه توزیع بر عرضه محصولات توسط تولیدکنندگان می‌چربید. این امر سبب افزایش تقاضای مجدد به سمت چهار پالایشگاه‌دار گردیده است که بطوریکه اغلب آن‌ها با کسری موجودی محصولات پر‌فروش خود مواجه هستند. در این میان کمبود محصولات ایرانول بخصوص در بخش روغن موتورهای دیزلی D9000 و D17000 به چشم می‌خورد که سبب نارضایتی توزیع‌کنندگان و مصرف کنندگان شده است. در این بین شرکت نفت سپاهان با هدف افزایش سهم بازار از این فرصت استفاده کرده و محصولات معادل آن‌ها یعنی سوپرشارژ اسپیدی و توربوپلاس اسپیدی را بیش از گذشته به بازار عرضه می‌نماید. البته کمبود عرضه در بخش روغن موتورهای بنزینی نیز وجود دارد اما بدلیل کاهش سفرهای تفریحی، مصرف روغن موتور بنزینی نیز کاسته شده و لذا چندان هیجانی در این بخش وجود ندارد.

نکته مهمی که باید به آن توجه نمود، کاهش قابل توجه 10 درصدی نرخ دلار نیمایی نسبت به ماه گذشته است که تاثیر مثبتی بر حاشیه سود تولیدکنندگان گذاشته است. اگر روند کاهشی دلار نیمایی در بهمن ماه نیز ادامه داشته باشد، انتظار ارائه طرح های فروش تشویقی توسط شرکت‌ها چندان دور از ذهن نخواهد بود. بررسی قیمت‌های جدید چهار شرکت در ابتدای بهمن ماه نشان می‌دهد که تغییری حاصل نشده است که بدلیل عدم دریافت مجوز افزایش قیمت از سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان همچنان با نرخ های فروش‌ماه قبل به بازار عرضه می‌گردند. در بازار شایعاتی مبنی بر درخواست مجدد افزایش قیمت روغن موتور توسط چهار تولیدکننده به گوش می‌رسد که البته با توجه به روند پارامترهای تاثیرگذار در بهای تمام شده، بسیار بعید می‌باشد که در سال 1399 شاهد افزایش قیمت مجدد روغن های موتوری باشیم.

لیست زیر میانگین آخرین قیمت عمده فروشی در سطح استان های منتخب کشور در هفته ابتدایی بهمن ماه را نشان می‌دهد که از طریق تیم تحقیقات بازار ویکی شیمی استخراج شده است.

 

کانگورو

ویرا صنعت دقیق پارس

کارگزاری نهایت نگر

مهمترین مطالب