wikishimi.com

آشنایی با پلیمرهای امولسیونی و بازار جهانی آن

آشنایی با پلیمرهای امولسیونی و بازار جهانی آن

پلیمرهای امولسیونی توسط پلیمریزاسیون و به دنبال آن امولسیون مونومرهایی مانند استایرن و بوتادین و برخی از کو-مونومرها مانند وینیل استات تولید می‌شوند.

اختصاصی ویکی‌شیمی:

ارزش بازار جهانی پلیمرهای امولسیونی در سال 2018 بیش از 40 میلیارد دلار برآورد شد و پیش‌بینی می‌شود تا سال 2027 با CAGR برابر با 6.2 درصد به رشد خود ادامه دهد.

پلیمرهای امولسیونی توسط پلیمریزاسیون و به دنبال آن امولسیون مونومرهایی مانند استایرن و بوتادین و برخی از کو-مونومرها مانند وینیل استات تولید می‌شوند.

از پلیمرهای امولسیونی در تولید رنگ و پوشش و با هدف بهبود کیفیت رنگ، کاهش حساسیت به گرما و توانایی‌های خودترمیمی استفاده می‌شود. با توجه به رشد تقاضا برای رنگ‌های با کیفیت، تولیدکنندگان از پلیمرهای امولسیونی در مقیاس وسیع برای افزایش ارزش به محصولات خود استفاده می‌کنند.

تقاضای زیاد صنعت رنگ و پوشش، تقاضای پلیمرهای امولسیونی را در چند سال گذشته برانگیخته است. از پلیمرهای امولسیونی در پردازش انواع رنگ‌ها مانند اتومبیل‌های OEM و پوشش‌هایی مانند پوشش‌های معماری، پوشش‌های تزئینی و سایر پوشش‌های صنعتی استفاده می‌شود.

همچنین، رشد بازار جهانی پلیمرهای امولسیون با افزایش تقاضا برای لوازم الکترونیکی منعطف و قطعات الکترونیکی چاپی در سراسر جهان صورت می‌گیرد.

آسیا و اقیانوسیه (به خصوص کشورهای در حال توسعه مانند چین و هند) سهم عمده‌ای از بازار جهانی پلیمرهای امولسیونی را به خود اختصاص داده‌اند که منجر به تقاضای زیاد خمیرها و جوهرهای رسانا در بین تولیدکنندگان لوازم الکترونیکی می‌شود.

 

پلیمرهای امولسیون محصولاتی سبز هستند که از تکنیک‌های سازگار با محیط زیست برای پوشش‌دهی و رنگ‌آمیزی بهره می‌برند. افزایش تقاضا برای رنگ و پوشش‌های سازگار با محیط زیست باعث رشد بازار پلیمرهای امولسیون می‌شود.

همچنین، مقررات دولت‌ها در مورد حفاظت از محیط زیست، افزایش آگاهی نسبت به پلیمرهای امولسیونی زیستی و افزایش استفاده از دیسپرسیون اکریلیک آبی برای دستیابی به خاصیت ضدخوردگی، عوامل دیگریست که رشد این بازار را به دنبال دارد.

برای سنتز کوپلیمر قند لاتکس می‌توان از کوپلیمرهای وینیل هیبریدی جدید مانند استات وینیل، استایرن-بوتادین (SB)، اکریلیک‌ها و اکریلات استایرن (SA) استفاده کرد. علاوه بر این، از مونومرهای اکریلیک مشتق شده از روغن گیاه مانند سویا، کرچک، پنبه و ذرت می‌توان برای تولید لاتکس هیبریدی اکریلیک استفاده کرد.

پلیمرهای مشتق شده از فناوری پلیمر لاتکس زیستی، تجدیدپذیر هستند و عملکرد بهتری را در مقایسه با سایر پلیمرها مانند لاتکس SB و SA ارائه می‌دهند و انتظار می‌رود مورد توجه بسیاری قرار گیرند.

امولسیون‌های آبی (Water-borne emulsions) مزایای زیادی از جمله محافظت عالی در برابر خوردگی، سرعت خشک شدن سریع‌تر، سختی، مقاومت در برابر نور ماورابنفش و براقیت را ارائه می‌دهند. علاوه بر این، استفاده از آب به عنوان حلال مزایای قابل توجه دیگری مانند عدم بو، کاهش خطر انفجار و خطرات بهداشتی را فراهم می‌کند.

امولسیون‌های آبی را می‌توان برای استفاده در کاربردهای مختلف با استفاده از افزودنی‌ها و مونومرهای مختلف مانند متیل اکریلات، استایرن و n-بوتیل اکریلات سفارشی کرد. از این رو پیش‌بینی می‌شود پیشرفت فنآوری تولید امولسیون‌های آبی فرصت‌های مطلوبی را طی سال‌های آینده ایجاد کند.

با رشد مقررات زیست‌محیطی در مورد انتشار ترکیبات آلی فرار (VOC) و افزایش قیمت نفت خام در سال‌های اخیر، تولیدکنندگان تحقیق در مورد تولید پلیمرهای امولسیونی از منابع بیولوژیکی را آغاز کرده‌اند.

علیرغم این چشم‌اندازهای رشد، نوسانات قیمت نفت خام بر درآمد کل بازار تأثیر منفی می‌گذارد و این یک مانع اصلی برای رشد بازار جهانی پلیمر امولسیونی است.

علاوه بر این، برخی از مقررات سختگیرانه در انتشار برخی از VOCها در روند تولید، رشد بازار جهانی پلیمرهای امولسیونی را محدود می‌کند.

با این وجود، راه‌اندازی محصولات زیستی و افزایش آگاهی در مورد این محصولات، باعث تثبیت رشد آن شده است که فرصت‌های سودآوری را برای بازیگران اصلی فعال در بازار جهانی پلیمرهای امولسیونی مانند Synthomer plc، BASF SE، Celanese Corporation، The Dow Chemical Company، Arkema S.A، Trinseo S.A ایجاد می‌کند.

کانگورو

ویرا صنعت دقیق پارس

کارگزاری نهایت نگر

مهمترین مطالب