wikishimi.com

کاهش موجودی نفت و ارزش دلار آمریکا

کاهش موجودی نفت و ارزش دلار آمریکا

با افت بیش از حد انتظار موجودی نفت خام ایالات متحده و تضعیف دلار آمریکا، صبح امروز قیمت آتی نفت خام در آسیا افزایش یافت.

اختصاصی ویکی‌شیمی:  ساعت 10:29 صبح به وقت سنگاپور، قرارداد ماه مارس ICE برنت با 55 سنت (0.97 درصد) رشد نسبت به 12 ژانویه به 57.13 دلار در هر بشکه رسید.

با کاهش بیش از حد انتظار موجودی نفت خام ایالات متحده و تضعیف دلار آمریکا، صبح امروز قیمت آتی نفت خام در آسیا افزایش یافت.

داده‌های موسسه نفت آمریكا (API) در 12 ژانویه، نشانگر كاهش 5.821 میلیون بشكه‌ای موجودی نفت خام آمریكا در هفته منتهی به 8 ژانویه بود. این مقدار بیشتر از حد انتظار است زیرا تحلیلگران 3.8 میلیون بشکه برداشت را پیش‌بینی کرده بودند.

 تاثیر این آمار بر بازارهای پایین‌دست هنوز ناچیز است زیرا فعالان بازار منتظر انتشار اطلاعات جامع‌تری از سطح موجودی توسط اداره اطلاعات انرژی ایالات متحده هستند که قرار است در اواخر امروز انجام شود.

تحلیلگران خاطرنشان كردند كه رشد قیمت نفت پس از آن رخ داد كه ارزش دلار آمریكا پس از یک رشد جزئی روند كاهشی خود را از سر گرفت.

نفت خام، از افزایش تمایل سرمایه‌گذاران به دلار ضعیف‌تر قدرت گرفت. اگرچه اصول اساسی به جبران آن کمک کرد، اما رشد اخیر دلار در هفته گذشته مغایر با بازارهای کالایی بوده است.

در شرایطی که به نظر می‌رسد حجم عرضه در آینده (با تصمیم عربستان مبنی بر کاهش تولید نفت) با محدودیت روبرو شود و همزمان با پیش‌بینی رشد تقاضا، EIA در پیش‌بینی ماهانه خود در 12 ژانویه مبنی بر آینده انرژی، قیمت نفت خام را بالاتر ارزیابی کرد.

اکنون EIA انتظار دارد متوسط قیمت نفت خام برنت در سال 2021 برابر با 52.75 دلار در هر بشکه باشد که در مقایسه با پیش‌بینی ماه دسامبر 4.25 دلار در هر بشکه در روز افزایش یافته است و قیمت WTI نیز به 49.75 دلار در هر بشکه رسید که 4 دلار بیشتر از قبل است.

با وجود صعودی بودن پیش‌بینی EIA در مورد قیمت نفت، اما هنوز هم مقدار آن پایین‌تر از پیش‌بینی برخی بانک‌های دیگر مانند Citibank است که متوسط قیمت نفت در سال 2021 را برابر با 59 دلار می‌دانند.

ویرا صنعت دقیق پارس

کارگزاری نهایت نگر

مهمترین مطالب