wikishimi.com

تولید پلیمر از دومین قند فراوان در طبیعت

تولید پلیمر از دومین قند فراوان در طبیعت

برای اولین بار، دانشمندان دانشگاه باث با استفاده از دومین قند فراوان در طبیعت، گزیلوز، موفق به ساخت یک پلیمر پایدار شدند.

اختصاصی ویکی‌شیمی: مواد جدید نشات گرفته از گیاهان، نه تنها باعث کاهش وابستگی به محصولات نفت خام می‌شوند، بلکه می‌توان به راحتی خصوصیات آن‌ها را کنترل کرد و مواد را به صورت انعطاف‌پذیر یا کریستالی ساخت.

محققان مرکز فناوری‌های پایدار و دایره‌ای دانشگاه باث انگلستان، گزارش داده‌اند که این پلیمر از خانواده پلی‌اترها دارای کاربردهای مختلفی از جمله: به عنوان ماده پایه سازنده پلی‌اورتان، که در تشک ها و کف کفش استفاده می‌شود و یا به عنوان یک جایگزین زیستی برای پلی‌اتیلن‌گلیکول، ماده شیمیایی که به طرز گسترده‌ای در داروهای زیستی استفاده می‌شود و یا برای پلی‌اتیلن‌اکسید، که گاهی اوقات به عنوان الکترولیت در باتری‌ها استفاده می‌شود، می‌باشد.

به گفته این تیم، با اتصال سایر گروه‌های شیمیایی مانند پروب‌های فلورسنت یا رنگ‌ها به مولکول قند، می‌توان قابلیت‌های اضافی دیگری مانند سنجش بیولوژیکی یا شیمیایی را به کاربردهای این پلیمر همه‌کاره اضافه کرد.

این تیم به راحتی می‌تواند صدها گرم از این ماده را تولید کند و پیش‌بینی می‌کند که به سرعت قابل تعمیم به مقیاس وسیع باشد.

وابستگی تولید پلاستیک و پلیمر به منابع رو به زوال فسیلی یک معضل جدی می‌باشد و پلیمرهای زیستی -آن‌هایی که از مواد اولیه تجدیدپذیر مانند گیاهان به دست می‌آیند - بخشی از راه‌حل دستیابی به پلاستیک‌های پایدار هستند.

این پلیمر جدید به طرز خاصی همه‌کاره است زیرا خصوصیات فیزیکی و شیمیایی آن می‌تواند به راحتی اصلاح شود، به یک ماده بلوری یا یک لاستیک انعطاف‌پذیر تبدیل شود، و همچنین ویژگی‌های شیمیایی بسیار خاصی را ارائه دهد.

این بدان معنی است که با استفاده از این پلیمر، می‌توانیم از انواع مختلفی از بسته‌بندی‌ها گرفته تا مواد بهداشتی یا انرژی را به روشی پایدارتر تولید کنیم.

مانند همه قندها، گزیلوز (Xylose) نیز به دو شکل با نام‌های D و L وجود دارد که تصویر آینه‌ای یکدیگر هستند. این پلیمر از D-enantiomer طبیعی گزیلوز استفاده می‌کند، با این حال محققان نشان داده‌اند که ترکیب آن با فرم L باعث تقویت مقاومت پلیمر می‌شود.

ویرا صنعت دقیق پارس

کارگزاری نهایت نگر

مهمترین مطالب