wikishimi.com

یادآوری | نکات مهم تحلیل بازار محصولات پتروشیمیایی در مجله platts

یادآوری | نکات مهم تحلیل بازار محصولات پتروشیمیایی در مجله  platts

بازار جهانی محصولات شیمیایی در هفته منتهی به 8 ژانویه

اختصاصی ویکی‌­شیمی: به گزارش مجله تحلیلی Platts در هفته منتهی به 8 ژانویه، در اولین هفته معاملاتی سال 2021، بازارهای متانول و MEG آسیا نسبت به روزهای پایانی سال گذشته صعودی بود. بر خلاف بازار صعودی اتیلن، بازار بوتادین و پروپیلن آسیا به روند نزولی آغاز شده از سال گذشته ادامه دادند. این هفته بازار همه محصولات آروماتیکی به دلایل مختلف صعودی بود اما نشانه‌هایی از عدم تعادل در همه بازارها دیده می‌شود.

 

بازار متانول به قوت خود باقیست

بازار متانول چین در اولین هفته معاملاتی سال جدید نسبتا داغ بود.

به دلیل آن که تولیدکنندگان خاورمیانه بیشتر حجم محموله‌های فوری را (به دلیل قیمت بالاتر) به بازار اروپا اختصاص دادند، کمبود عرضه در آسیا منجر به رشد 3-14 دلاری متانول طی هفته گذشته شد.

رقابت برای محموله‌های فوری در تایوان و کره، شاخص خرید را تا 370 دلار در تن افزایش داد.

 

باز شدن پنجره آربیتراژ MEG از آسیا به اروپا

همزمان با سقوط در بورس کالای دالیان، قیمت مونواتیلن‌گلیکول آسیا 1 دلار در تن کاهش یافت.

از آنجا که اختلاف قیمت چین و اروپا به بیش از 200 دلار در تن رسیده، آربیتراژ بین این دو منطقه باز است. به دلیل کمبود محموله‌های وارداتی در ماه ژانویه، قیمت MEG در 18 دسامبر برابر با 700 یورو در تن CIF شمال غربی اروپا (861 دلار در تن) ارزیابی شد.

 

اتیلن، تنها الفین صعودی سال جدید

در میانه محدودیت دسترسی به محموله‌های فوری و حاشیه منفی محصولات پایین‌دست، بازار اتیلن آسیا در هفته‌ای که گذشت، تا حدی راکد بود. در بازار داخلی چین نیز عدم تمایل به خرید منجر به افت قیمت‌ها شد.

به دلیل حاشیه منفی اکثر مشتقات اتیلن، بحث‌هایی در مورد کاهش نرخ تولید به میان آمده است.

به دلیل کاهش قیمت داخلی چین (انتظار می‌رود قیمت‌های دلاری از قیمت داخلی چین پیروی کند) و باریک شدن حاشیه پایین‌دست، فضای کلی بازار کمی منفی است.

 

روند نزولی بازار پروپیلن

بازار قوی محموله‌های فوری در روز 8 ژانویه منجر به رشد 5 دلاری هر تن پروپیلن FOB کره شد. بخشی از این تقاضای خرید از جانب خریداران ژاپنی و به دلیل به تاخیر افتادن بازگشایی کراکینگ Eneos ژاپن، رخ داد. ممکن است این تقاضا منجر به صعودی شدن قیمت پروپیلن تا پایان ژانویه شود.

محموله‌های خاورمیانه (و برخی مناطق آسیا) به دلیل باز شدن پنجره آربیتراژ به آمریکای شمالی و جنوبی فرستاده می‌شوند، جایی که قیمت‌ها در محدوده 1250-1300 دلار در تن است.

 

سقوط بوتادین ادامه یافت

سیر نزولی قیمت بوتادین در سال جدید نیز ادامه یافت و به پایین‌‌ترین حد خود در سه ماهه گذشته رسید. در حالی که تولیدکنندگان پایین‌دستی ترجیح دادند تا مشخص شدن آینده بازار دست نگه دارند، حجم عرضه به علت بازگشایی تعدادی از واحدهای تولیدی بوتادین افزایش یافت.

قیمت بوتادین نسبت به 31 دسامبر، 80-150 دلار در تن کاهش یافت.

در همین حال، سقوط قیمت‌های آسیا، فرصت انتقال محموله از اروپا به آسیا را نیز به حداقل رساند.

 

عدم تعادل در بازار بنزن آسیا

بنزن آسیا هفته گذشته را با رشد 42 دلاری به پایان رساند.

در سمت تقاضا، بازار ضعیف و حاشیه منفی بر تولیدکنندگان استایرن فشار می‌آورد. احتمالا به دلیل مازاد عرضه این وضعیت تا پایان ژانویه ادامه یابد و همین موضوع باعث شده تا برخی از تولیدکنندگان مستقل شمال شرق آسیا در فکر کاهش نرخ تولید باشند. با کاهش نرخ تولید استایرن، انتظار می‌رود تقاضای بنزن CFR آسیا نیز کاهش یابد زیرا عرضه داخلی شرق چین برای تامین تقاضا کافیست.

شاخص بنزن FOB کره اما از دسامبر تاکنون از عوامل متعددی مانند تقاضا و قیمت در امریکا و چین تاثیر گرفته است و به همین دلیل اوضاع بهتری دارد.

 

این هفته بازار تولوئن آسیا تنها در مناطق جنوبی پر رونق بود

در هند، حجم عرضه برای تامین تقاضای پایین‌دست کافی بود. همانطوری که میزان عرضه و تعداد پیشنهادات فروش زیاد است، حجم تقاضای پایین‌دست و مصرف تولوئن نیز نسبت به سایر آروماتیک‌ها در هند بیشتر است. این توازن در بازار داخی هند به قدری قویست که از عواملی چون رشد قیمت نفت و سودآوری بازار کره تاثیر نمی‌پذیرد.

بر عکس، عرضه بیش از حد در مناطق مختلف جنوب شرق آسیا منجر به بی‌رمقی بازار شد و تعداد زیاد پیشنهادات فروش تاجران را بی‌انگیزه کرد.

 

عرضه و تقاضای پایین زایلن‌مخلوط

این هفته بازار زایلین‌مخلوط آسیا با سیگنال‌های متفاوتی روبرو بود. میزان تقاضا در بیشتر مناطق کاهش یافته اما هنوز هم تعادل عرضه و تقاضا برقرار نشده است زیرا عرضه مواد برای تولید محصولات آروماتیکی کم است.

بیشتر فعالان بازار حدس می‌زنند میزان صادرات زایلین‌مخلوط از کره جنوبی در سال 2021 کاهش خواهد یافت زیرا برخی از تولیدکنندگان این کشور خریداران داخلی را در اولویت قرار داده‌اند. علاوه بر این‌، قیمت نفتا که ماده اولیه اصلی تولید محصولات آروماتیکی می‌باشد به پشتی رشد قیمت نفت افزایش یافته است.

در جنوب شرقی آسیا نیز بازار راکد بود، نه تولیدکنندگان فشاری بابت افزایش موجودی حس کردند و نه تعداد محموله‌های فوری برای فروش زیاد بود.

با تمام این اوصاف، فضای کلی بازار مثبت است و تاجران رشد قیمت‌ها را پذیرفته‌اند.

 

اوج‌گیری پارازایلین آسیا

با صعود قیمت نفت و نفتا در بالادست و راه‌اندازی واحد جدید PTA در پایین‌دست، پارازایلین آسیا به بالاترین قیمت خود در 10 ماه گذشته رسید.

اختلاف قیمت نفتا و پارازایلین که هفته گذشته 31.64 دلار بود این هفته به 180.33 دلار در تن رسید.

به گفته منابع، معاملات آتی PTA در پایین‌دست روند صعودی مشابهی را طی هفته گذشته تجربه کرد و اثرات مثبت آن بر بازار پارازایلین نیز قابل مشاهده است.

 

فشار قیمت‌های بالادست بر ارتوزایلین

قیمت ارتوزایلین آسیا به دلیل رشد قیمت نفت و پارازایلین، 10 دلار در هر تن افزایش یافت.

افزایش قیمت بالادست تولیدکنندگان OX را تحت فشار قرار داد و آن‌ها را به فکر تولید PX به جای OX انداخت زیرا برای اولین‌بار از ماه سپتامبر قیمت پارازایلین از ارتوزایلین پیشی گرفته است.

ممکن است قیمت بالای ایزومر زایلین‌مخلوط منجر به کاهش تولید ارتوزایلین شود.

 

ویرا صنعت دقیق پارس

کارگزاری نهایت نگر

مهمترین مطالب