wikishimi.com

چرم کاکتوس جدیدترین چرم دوست‌دار محیط زیست

چرم کاکتوس جدیدترین چرم دوست‌دار محیط زیست

دو فرد مکزیکی توانسته‌اند از برگ‌های کاکتوس نوپال، چرمی کاملا طبیعی و عاری از مواد حیوانی را بسازند که ویژگی‌های مکانیکی آن با چرم طبیعی و یا چرم مصنوعی مطابقت می‌نماید.

اختصاصی ویکی‌شیمی: کاکتوس گیاهی است که به وفور در کشور مکزیک یافت می‌شود و برای رشد نیازی به آب ندارد. این گیاهان 6 تا 8 ماه یکبار چیده می‌شوند تا دوباره بتوانند جوانه زده و رشد کنند. در نتیجه منبع تجدیدپذیری به شمار می‌آیند که کاملا ارگانیک است، برای رشد کاکتوس از هیچ‌گونه مواد شیمیایی استفاده نمی‌شود.

دو فرد مکزیکی به نام‌های "Adrian LopezMate Cazarez""  طی دو سال تحقیق توانسته‌اند از برگ‌های کاکتوس نوپال، چرمی کاملا طبیعی و عاری از مواد حیوانی را بسازند که ویژگی‌های مکانیکی آن با چرم طبیعی و یا چرم مصنوعی مطابقت می‌نماید. آنها با خشک کردن برگ‌های رسیده کاکتوس نوپال در زیر نور آفتاب، طی فرآیندی آنها را به چرم کاکتوس تبدیل می‌کنند. این چرم که به نام تجاری Desserto" "معروف است،  نسبتا تجزیه‌پذیر، نرم و با مواد طبیعی رنگ می‌شود. این چرم به حدی دوام دارد که در ساخت پوشاک، کفش، مبلمان، و حتی روکش‌های داخل اتومبیل می‌تواند به کار رود. Desserto برنده جایزه محصولات سبز در سال 2020 شده است.

 

 

در حال حاضر شرکت سازنده کفش "Clae"   با سازندگان این چرم کاکتوس شروع به همکاری نموده و اولین کفش گیاهی خود را به نام Bradley Cactus"" را در سه رنگ سبز، مشکی و سفید که الهام گرفته از رنگ‌های گیاه کاکتوس است، تولید می‌نماید. رویه این کفش کاملا از Desserto و زیره آن از لاتکس طبیعی حاصل از درخت "هوآ " ساخته شده است. کاشت درخت هوآ به ایجاد تعادل در میزان گازهای گلخانه‌ای در اتمسفر کمک می‌نماید، بنابراین ساخت کفش Bradley Cactus تاثیرات مثبتی بر محیط زیست دارد. بند این کفش نیز از نایلون‌های حاصل از بازیافت زباله‌های پلاستیکی ساخته می‌شود که به کاهش انباشت زباله‌های پلاستیکی کمک می‌نماید.

 

 

علاوه بر شرکت Clae"" یک شرکت طراحی مد به نام" VOES & CO"  که در محصولاتش به هیج عنوان از محصولات چرم حیوانی استفاده نمی‌نماید، نیم‌چکمه‌ای به نام Chelsea Boot"" را از چرم "Desserto "ساخته که بسیار نرم و راحت است و به بازار کانادا عرضه نموده است.

 

کانگورو

ویرا صنعت دقیق پارس

کارگزاری نهایت نگر

مهمترین مطالب