تحلیل بازار پی وی سی امولسیون:

عرضه پی‌وی‌سی امولسیون اروند به بورس و کاهش ناچیز در قیمت پایه

عرضه پی‌وی‌سی امولسیون اروند به بورس و کاهش ناچیز در قیمت پایه

بر اساس آمار معاملات محصولات پتروشیمی در بورس کالا مورخ 22 دی ماه 1399، پی‌وی‌سی امولسیون 6834 پتروشیمی اروند با کاهشی بسیار جزئی در قیمت پایه و آن‌هم در حد نیم درصد نسبت به هفته گذشته، با نرخ358458 ریال/کیلوگرم به بورس عرضه گردیده است.

اختصاصی ویکی‌شیمی: در هفته گذشته با توجه به عدم دسترسی به قیمت‌های جهانی، به دلیل فرارسیدن تعطیلات سال نوی میلادی، مقرر گردیده بود که قیمت پایه محصولات از تغییر قیمت دلار نیمایی تبعیت نماید. انتظار می‌رفت با مشخص شدن قیمت‌های جهانی در هفته جاری که با افت شدیدی همراه بوده است و بر اساس دستورالعمل تنظیم بازار از سوی وزارت صمت مورخ 23/6/1399 برای محاسبه قیمت پایه محصولات پتروشیمی در بورس، بر مبنای قیمت ارز نیمایی و 95% قیمت اعلام شده در نشریات جهانی، قیمت پایه این محصول در بورس از افت قابل ملاحظه‌ای برخوردار گردد، اما به نظر می‌رسد که از این دستورالعمل تبعیت نگردیده است.

 

در تاریخ 21/10/99 قیمت این محصول پتروشیمیایی در هندوستان برای تحویل در فوریه 65 دلار/تن و در منطقه GCC 90 دلار/تن کاهش یافته است. با توجه به اینکه نرخ پایه در ایران بر اساس قیمت های دو منطقه مذکور محاسبه می‌گردد، با تبدیل نرخ ریالی قیمت‌های پایه در بورس براساس میانگین قیمت دلار نیمایی به این نتیجه می‌رسیم که قیمت پی‌وی‌سی امولسیون 6834 پتروشیمی الوند نسبت به هفته گذشته تنها 7 دلار/تن کاهش یافته است. به عبارتی افت قیمت پایه بورس تابعی از افت قیمت‌های مناطق مذکور نبوده است.

 

آمار معاملات در بورس نشان می‌دهد که بازار نیز در مقابل عدم افت قیمت کالا واکنش نشان داده است و عرضه این محصول با استقبال زیادی مواجه نگردیده، بطوریکه میانگین درصد رقابت از 2.17 درصد در هفته گذشته به 0.45 درصد در هفته جاری تنزل یافته است.

 

ویرا صنعت دقیق پارس

کارگزاری نهایت نگر

مهمترین مطالب