wikishimi.com

بازار ناپایدار اما صعودی آروماتیک‌ها

بازار ناپایدار اما صعودی آروماتیک‌ها

پارازایلین، صعودی‌ترین آروماتیک هفته

اختصاصی ویکی­‌شیمی: به گزارش مجله تخصصی S&P Global Platts در روز 8 ژانویه، این هفته بازار همه محصولات آروماتیکی به دلایل مختلف صعودی بود اما نشانه‌هایی از عدم تعادل در همه بازارها دیده می‌شود.

 

عدم تعادل در بازار بنزن آسیا

بنزن آسیا هفته گذشته را با رشد 42 دلاری به پایان رساند.

در سمت تقاضا، بازار ضعیف و حاشیه منفی بر تولیدکنندگان استایرن فشار می‌آورد. احتمالا به دلیل مازاد عرضه این وضعیت تا پایان ژانویه ادامه یابد و همین موضوع باعث شده تا برخی از تولیدکنندگان مستقل شمال شرق آسیا در فکر کاهش نرخ تولید باشند. با کاهش نرخ تولید استایرن، انتظار می‌رود تقاضای بنزن CFR آسیا نیز کاهش یابد زیرا عرضه داخلی شرق چین برای تامین تقاضا کافیست.

شاخص بنزن FOB کره اما از دسامبر تاکنون از عوامل متعددی مانند تقاضا و قیمت در امریکا و چین تاثیر گرفته است. آربیتراژ شمال آسیا و ایالات متحده که در 3 دسامبر به بالاترین حد خود در سال 2020 یعنی 100.29 دلار در تن رسیده بود، با رشد قیمت FOB کره و کاهش جزئی FOB USG در ماه ژانویه، کاهش یافت. در همین حال، مقادیر بنزن CFR چین به دلیل تمایل خریداران چینی به خرید کالاهای ارزان قیمت داخلی به جای محموله‌های وارداتی، کاهش یافته است. 76.6 درصد از صادرات بنزن کره جنوبی در سال 2020 به امریکا و چین بوده است و کاهش تقاضا از جانب چین یا امریکا بر بازار کره تاثیر مستقیم دارد.

روز جمعه، بهای بنزن CFR چین و FOB کره به ترتیب برابر با 642 و 664.67 دلار در هر تن ارزیابی شد.

 

این هفته بازار تولوئن آسیا تنها در مناطق جنوبی پر رونق بود

در هند، حجم عرضه برای تامین تقاضای پایین‌دست کافی بود. قیمت‌های داخلی در محدوده 47-48 روپیه در کیلوگرم (معادل وارداتی 620 دلار در تن) ثابت باقی ماند. همانطوری که میزان عرضه و تعداد پیشنهادات فروش زیاد است، حجم تقاضای پایین‌دست و مصرف تولوئن نیز نسبت به سایر آروماتیک‌ها در هند بیشتر است. این توازن در بازار داخی هند به قدری قویست که از عواملی چون رشد قیمت نفت و سودآوری بازار کره تاثیر نمی‌پذیرد.

بر عکس، عرضه بیش از حد در مناطق مختلف جنوب شرق آسیا منجر به بی‌رمقی بازار شد و تعداد زیاد پیشنهادات فروش تاجران را بی‌انگیزه کرد.

روز جمعه، بهای هر تن تولوئن FOB کره و CFR چین صعودی بود و به ترتیب برابر با 516 و 525 دلار در هر تن تعیین شد.

 

عرضه و تقاضای پایین زایلن‌مخلوط

این هفته بازار زایلین‌مخلوط آسیا با سیگنال‌های متفاوتی روبرو بود. میزان تقاضا در بیشتر مناطق کاهش یافته اما هنوز هم تعادل عرضه و تقاضا برقرار نشده است زیرا عرضه مواد برای تولید محصولات آروماتیکی کم است.

بیشتر فعالان بازار حدس می‌زنند میزان صادرات زایلین‌مخلوط از کره جنوبی در سال 2021 کاهش خواهد یافت زیرا برخی از تولیدکنندگان این کشور خریداران داخلی را در اولویت قرار داده‌اند. علاوه بر این‌، قیمت نفتا که ماده اولیه اصلی تولید محصولات آروماتیکی می‌باشد به پشتی رشد قیمت نفت افزایش یافته است.

در چین، برخی از ایزومر-MX برای جایگزینی کمبود حلال-MX در منطقه استفاده کردند.

در جنوب شرقی آسیا نیز بازار راکد بود، نه تولیدکنندگان فشاری بابت افزایش موجودی حس کردند و نه تعداد محموله‌های فوری برای فروش زیاد بود.

با تمام این اوصاف، فضای کلی بازار مثبت است و تاجران رشد قیمت‌ها را پذیرفته‌اند.

زایلن‌مخلوط CFR چین با 45 دلار افزایش نسبت به هفته قبل، به بهای 515 دلار در هر تن معامله شد، قیمت زایلن‌مخلوط FOB کره نیز همین مقدار ارزیابی شد.

 

اوج‌گیری پارازایلین آسیا

با صعود قیمت نفت و نفتا در بالادست و راه‌اندازی واحد جدید PTA در پایین‌دست، پارازایلین آسیا به بالاترین قیمت خود در 10 ماه گذشته رسید و این هفته را با رشد 58.33 دلاری (9.2 درصدی) به پایان رساند. قیمت پارازایلن CFR چین و تایوان، 693.33 دلار در هر تن و بهای پارازایلن FOB کره، 675.33 دلار در هر تن ارزیابی شد.

اختلاف قیمت نفتا و پارازایلین که هفته گذشته 31.64 دلار بود این هفته به 180.33 دلار در تن رسید.

به گفته منابع، معاملات آتی PTA در پایین‌دست روند صعودی مشابهی را طی هفته گذشته تجربه کرد و اثرات مثبت آن بر بازار پارازایلین نیز قابل مشاهده است.

با این حال، فضای بازار PTA آنچنان مثبت نیست زیرا حجم عرضه بیش از حد است و نگرانی‌هایی بابت حاشیه تولید این ترکیب وجود دارد. با وجود ذخایر بالای PTA در چین، به دلیل شرایط جوی و چالش‌های تدارکات تعداد محموله‌های فیزیکی در دسترس محدود است.

 

فشار قیمت‌های بالادست بر ارتوزایلین

قیمت ارتوزایلین آسیا به دلیل رشد قیمت نفت و پارازایلین، 10 دلار در هر تن افزایش یافت. قیمت هر تن اورتوزایلن CFR چین برابر با 670 دلار و FOB کره برابر با 645 دلار ارزیابی شد.

افزایش قیمت بالادست تولیدکنندگان OX را تحت فشار قرار داد و آن‌ها را به فکر تولید PX به جای OX انداخت زیرا برای اولین‌بار از ماه سپتامبر قیمت پارازایلین از ارتوزایلین پیشی گرفته است.

ممکن است قیمت بالای ایزومر زایلین‌مخلوط منجر به کاهش تولید ارتوزایلین شود.

در پایین‌دست، قیمت انیدرید فتالیک CFR چین بدون تغییر نسبت به هفته قبل برابر با 810 دلار در هر تن و PA CFR جنوب شرق آسیا با 20 دلار کاهش برابر با 1020 دلار به ازای هر تن تعیین شد.

ویرا صنعت دقیق پارس

کارگزاری نهایت نگر

مهمترین مطالب