wikishimi.com

بازار متانول به قوت خود باقیست

بازار متانول به قوت خود باقیست

تاثیر مستقیم قیمت‌های متانول و MEG اروپا بر وضعیت بازار آسیا

اختصاصی ویکی­‌شیمی: در اولین هفته معاملاتی سال 2021، بازارهای متانول و MEG آسیا نسبت به روزهای پایانی سال گذشته صعودی بود. مجله Platts گزارش می‌کند:

 

بازار متانول به قوت خود باقیست

به دلیل آن که تولیدکنندگان خاورمیانه بیشتر حجم محموله‌های فوری را (به دلیل قیمت بالاتر) به بازار اروپا اختصاص دادند، کمبود عرضه در آسیا منجر به رشد 3-14 دلاری متانول طی هفته گذشته شد.

بازار متانول چین در اولین هفته معاملاتی سال جدید نسبتا داغ بود.

یک محموله‌ خاورمیانه با پرمیوم 2.5 درصد و سایر محموله‌ها به قیمت 338 دلار در تن CFR چین معامله شدند. منابع تجاری این قیمت را بالا دانستند زیرا قیمت متانول را 2430-2450 یوان در تن (معادل با 307-310 دلار در تن) قلمداد می‌کنند. در بخش دیگری از چین، قیمت محموله‌های فوریه را برابر با 300 دلار در تن CFR چین تعیین کردند اما تمایل زیادی برای خرید وجود نداشت.

در جنوب شرقی آسیا، از آنجا که یک واحد اصلی تولیدکننده متانول به دلیل مسائل فنی آفلاین بود، حجم عرضه همچنان محدود است. با کمبود محموله‌های خاورمیانه، محموله‌های چینی بهترین گزینه برای خرید بودند که به قیمت 345 دلار در تن FOB چین به معامله شدند.

واردکنندگان متانول هند نیز ناچار به جستجوی یک گزینه جایگزین شدند و مقداری مواد از ونزوئلا خریدند.

رقابت برای محموله‌های فوری در تایوان و کره، شاخص خرید را تا 370 دلار در تن افزایش داد.

از آنجا که قیمت حال حاضر اروپا برابر با 420 دلار در تن است، فروشندگان مایل به افزایش بیشتر قیمت‌ها هستند.

بهای متانول CFR کره جنوبی با 3 دلار افزایش نسبت به هفته گذشته، برابر با 373 دلار در هر تن ارزیابی شد. بهای هر تن متانول CFR چین نیز 9 دلار افزایش یافت و به 310 دلار رسید.

 

باز شدن پنجره آربیتراژ MEG از آسیا به اروپا

همزمان با سقوط در بورس کالای دالیان، قیمت مونواتیلن‌گلیکول آسیا 1 دلار در تن کاهش یافت. معاملات آتی MEG برای ماه می 2021 در بورس کالای دالیان با 22 یوان افت به 4429 یوان در هر تن رسید.

نرخ حمل بار از کره به چین برای محموله‌های 2-3 هزار تنی برابر با 26 دلار در هر تن و برای محموله‌های 5 هزار تنی برابر با 19 دلار در هر تن تعیین شد.

در حالی که انتظار می‌رفت در سال 2021 حجم عرضه از ایالات متحده به آسیا بیشتر شود، به گفته تاجران، از آنجا که اختلاف قیمت چین و اروپا به بیش از 200 دلار در تن رسیده، آربیتراژ بین این دو منطقه باز است. به دلیل کمبود محموله‌های وارداتی در ماه ژانویه، قیمت MEG در 18 دسامبر برابر با 700 یورو در تن CIF شمال غربی اروپا (861 دلار در تن) ارزیابی شد.

تأثیر مشارکت اقتصادی جامع منطقه‌ای (RCEP) بر بازار MEG هنوز مشخص نیست، زیرا تصویب آن چندین سال طول خواهد کشید و اساساً RCEP جایگزین چندین FTA دو جانبه موجود بین شرکت‌کنندگان خواهد شد.

محموله‌های 15-30 روز آینده مونواتیلن‌گلایکول CFR چین با حجم استاندارد 1000 تن با حدود 1 دلار کاهش روزانه، برابر با 574 دلار در هر تن ارزیابی شد. هر تن مونواتیلن‌گلایکول CFR جنوب شرق آسیا نیز 580 دلار داد و ستد شد.

 

ویرا صنعت دقیق پارس

کارگزاری نهایت نگر

مهمترین مطالب