در هفته منتهی به 8 ژانویه

قیمت‌های جهانی محصولات شیمیایی

قیمت‌های جهانی محصولات شیمیایی

پس از چند هفته دسترسی به قیمت‌ها فراهم شد.

اختصاصی ویکی‌شیمی: در دو هفته اخیر و با توجه به تعطیلات پایان سال میلادی، دسترسی به نشریات معتبر از جمله پلتس برای اعلام قیمت‌های جهانی امکان پذیر نبود. در این دو هفته ویکی‌شیمی استناد خود را بر روی وب سایت معنبر چینی Sunsirs گذاشته بود، تا مخاطبان را از قمیت‌های محصولات شیمیایی خارج از این مرز و بوم آگاه سازد.

حالا پس از سه هفته مجددا اعلام قیمت‌ها بر مبنای مجله پلتس بازگشتیم، تا علاوه بر بررسی قیمت‌ها از تحلیل‌های این مجله هم شما را بهره‌مند سازیم.

با نگاهی به قیمت‌ها و اختلاف آن‌ها با نرخ‌های 18 دسامبر( آخرین هفته سال 2020 که نشریه پلتس منتشر شد) درمی‌یابیم که در بسیاری از ترکیبات ما رشد بها را شاهد هستیم. بررسی قیمت محصولات شیمیایی در هفته اخیر نشان از ثباتی داشت که بازار در روزهای نیمه تعطیل برجای گذاشته بود، اما روند در 20 روز گذشته نشان از رشد ترکیبات دارد.

در روزهایی که هر روز  به پیش‌بینی نفت 60 دلاری بیشتر نزدیک می‌شویم و توافق اوپک این امید را تسریع بخشید، انتظار این رشد بها هم در اکثر گروه‌ها وجود دارد. همچنین نباید از تاثیر رشد قمت نفتا هم به راحتی گذشت.

در میان این رشد 20 روز قیمت‌ها منو اتیلن گلایکل با افزایش حدود 12 درصدی بیشتر از ترکیبات دیگر در نوار صعودی قرار گرفت. پس از آن هم زایلن مخلوط است که در رتبه بعدی قرار گرفت.

اما نکته عجیب و تا غیر قابل پیش‌بینی این 20 روز کاهش 21 درصدی بوتادین است که با ریزش شدید 258 دلاری به زیر هزار دلار سقوط کرد.

استایرن منومر هم 37 دلار ارزون‌تر شد و در بازه 800 دلاری قرار گرفت.

 

ویرا صنعت دقیق پارس

کارگزاری نهایت نگر

مهمترین مطالب