wikishimi.com

پوشش‌های قابل پخت با اشعه ماورا بنفش و بازار آن

پوشش‌های قابل پخت با اشعه ماورا بنفش و بازار آن

پیش‌بینی می‌شود اندازه بازار جهانی پوشش‌های قابل پخت با اشعه ماورا بنفش (UV Curable Coatings) با CAGR برابر با 12.0 درصد از 6.5 میلیارد دلار در سال 2020 به 11.4 میلیارد دلار در سال 2025 برسد.

اختصاصی ویکی‌شیمی: پخت با استفاده از UV، فرایندی است که در آن از نور ماورا بنفش برای شروع یک واکنش فتوشیمیایی استفاده می‌شود که شبکه‌ای از پلیمرهای بهم پیوسته را تولید می‌کند. از روش پخت با اشعه ماورا بنفش در چاپ، پوشش‌دهی، تزئینات، استریولیتوگرافی و در مونتاژ انواع محصولات و مواد استفاده می‌شود. در مقایسه با سایر فناوری‌ها، پخت با انرژی ماورا بنفش یک فرآیند دما پایین، سرعت بالا و بدون حلال تلقی می‌شود، زیرا پخت از طریق پلیمریزاسیون مستقیم (و نه از طریق تبخیر) اتفاق می‌افتد. این فناوری که در دهه 1960 معرفی شد، باعث تسهیل و افزایش اتوماسیون در بسیاری از صنایع تولیدی شده است.

در پوشش‌های قابل پخت با اشعه، به جای پخت حرارتی، تبخیری یا اکسیداتیو، از اشعه ماورا بنفش، نور مرئی یا الکترون‌های کم انرژی (EB) برای تشکیل یک پوشش، فیلم یا جوهر استفاده می‌شود.

 

پیش‌بینی می‌شود اندازه بازار جهانی پوشش‌های قابل پخت با اشعه ماورا بنفش (UV Curable Coatings) با CAGR برابر با 12.0 درصد از 6.5 میلیارد دلار در سال 2020 به 11.4 میلیارد دلار در سال 2025 برسد. افزایش قوانین و ضوابط زیست‌محیطی، به ویژه در اروپا و آمریکای شمالی، منجر به محبوبیت روزافزون پوشش‌های سبز شده است.

پوشش‌های قابل پخت با اشعه ماورا بنفش در بخش‌های صنعتی، الکترونیکی و هنرهای گرافیکی استفاده می‌شوند. با این حال، به دلیل COVID-19، فروش محصولات الکترونیکی و پوشش‌های صنعتی کاهش یافته است و در نتیجه تقاضا برای پوشش‌های قابل پخت با اشعه ماورا بنفش نیز کاهش یافت. انتظار می‌رود ابتکارات دولت‌ها در اتخاذ سوخت پاک و رشد تعداد وسایل نقلیه الکتریکی بازار این فناوری را نیز هدایت کند.

معمولا هنگامی که یک کالای جدید با قیمتی بالاتر از کالاهای موجود وارد بازار می‌شود به سختی می‌تواند با سایر کالاهای بازار رقابت کند. این اتفاق برای پوشش‌های قابل پخت با اشعه ماورا بنفش نیز رخ داده است. با توجه به قوانین و مقررات زیست‌محیطی، پوشش‌های قابل درمان با اشعه ماورا بنفش در مناطقی مانند اروپا و آمریکای شمالی مورد استقبال گسترده قرار گرفته‌اند، اما هنوز در کشورهای مختلف در مناطق APAC و MEA به دلیل عدم انطباق با استانداردها و عدم آگاهی، تقاضای پایینی دارند.

ویژگی مثبت دیگر پوشش‌های قابل پخت با اشعه ماورا بنفش، امکان استفاده از تجهیزات پخت در محل اجرای پوشش و خارج از کارخانه‌هاست. مهم‌ترین مزیت این ویژگی در کاربردهای پوشش بتونی، پوشش چوبی، پوشش وینیل، پوشش کانترها و وان‌هاست.

 

پوشش‌های ماورا بنفش سطحی براق و وضوح بالا دارند، در برابر سایش مقاومند، با محیط زیست سازگارند و سریع خشک می‌شوند.

مونومرها بیشترین سهم از کل بازار را به خود اختصاص داده‌اند. مونومرها مواد غیر قابل اشتعال با فراریت کم هستند و همچنین بوی کمی دارند. مونومرها می‌توانند یک تا شش گروه قابل پخت با اشعه ماورا بنفش داشته باشند و تعداد گروه‌های عاملی خصوصیاتی که مونومر به فرمولاسیون ماورا بنفش می‌بخشد را تعیین می‌کند. این مونومرها معمولاً استرهای اسیداکریلیک و پلی‌ال‌های تک‌منظوره یا چندمنظوره هستند. با این حال، به دلیل بیماری همه‌گیر COVID-19، فروش پوشش‌های قابل پخت با اشعه ماورا بنفش به دلیل اختلال در زنجیره تامین کاهش یافته است.

شرکت‌های اصلی در بازار جهانی پوشش‌های قابل پخت با اشعه ماورا بنفش عبارتند از:

  • Royal DSM N.V (هلند)
  • PPG Industries Inc (ایالات متحده)
  • Akzo Nobel N.V (هلند)
  • BASF SE (آلمان)
  • Sherwin-Williams (ایالات متحده)

مهمترین مطالب