wikishimi.com

قیمت‌های عمده فروشی روانکار-دی 99

قیمت‌های عمده فروشی روانکار-دی 99

کاهش تقاضا با سرد شدن هوا و تداوم محدودیت‌های ترددی

اختصاصی ویکی‌شیمی: گزارش‌های میدانی ویکی‌شیمی بیانگر کاهش تقاضای مصرف روغن‌موتور بدلیل تداوم محدودیت‌های تردد بین شهری بدلیل اوج گیری مجدد کرونا و همچنین سرد شدن هوا و کاهش سفرهای درون استانی می‌باشد. اگرچه با توجه به جهش مجدد قیمت لوبکات به نرخ بالای 84000 ریال به ازای هر کیلوگرم که رشدی معادل 7.2% نسبت به ابتدای آذرماه داشت، سبب گردید ذهنیت بازار همچنان بر ارزان بودن محصولات تولید شده توسط چهار شرکت اصلی نسبت به قیمت‌های واقعی و منصفانه آن‌ها باشد و لذا در ابتدای دی‌ماه تقاضای شبکه توزیع بر عرضه محصولات توسط تولیدکنندگان می‌چربید. البته این تصور بر مبنای واقعیت بوده زیرا روغن پایه SN500 در آخرین معامله خود در بورس کالا به قیمت 171603 ریال به ازای هر کیلوگرم خرید و فروش گردید که بدلیل رشد قیمت لوبکات در دی‌ماه بوده است. امری که سبب بالاتر رفتن بهای تمام شده محصولات تولید شده توسط بلندینگ‌های کوچک گردیده و توان رقابت با چهار تولیدکننده اصلی روغن‌موتور از آن‌ها سلب شده است. افزایش اختلاف قیمت محصولات تولیدی در بخش خصوصی با محصولات معادل آن توسط تولیدکنندگان اصلی، سبب افزایش تقاضای مجدد به سمت چهار پالایشگاه‌دار گردیده است که بطوریکه اغلب آن‌ها با کسری موجودی محصولات پر فروش خود مواجه هستند. البته نبایستی از این موضوع چشم پوشی نمود که حاشیه سود برخی از محصولات آن‌ها همچنان منفی بوده که خود دلیلی بر عدم تمایل به عرضه به مقدار نیاز بازار دارد.

نکته مهمی که باید به آن توجه نمود، کاهش ناگهانی قیمت نفت در بازارهای جهانی بدلیل شیوع کرونای انگلیسی در روزهای اخیر است. این امر سبب شد تا قیمت فروش محصولات صادراتی بخصوص روغن‌پایه کمی از نقطه وسوسه کننده فاصله گرفته و لذا شاهد افزایش عرضه برخی از محصولات مونوگرید توسط شرکت‌هایی نظیر نفت پارس و نفت ایرانول در روزهای اخیر در بازار داخل باشیم. اتفاقی که در ماه گذشته خلاف آن صورت می‌گرفت. این افزایش عرضه سبب شده است که هیجان خرید روغن‌های موتوری توسط عاملین فروش کمی فروکش کرده و امیدوار به کاهش قیمت لوبکات در ماه آتی و در پی آن اعمال تخفیفات فروش توسط تولیدکنندگان روغن موتور باشند.

بررسی قیمت‌های جدید چهار شرکت در ابتدای دی ماه نشان می‌دهد که تنها برخی از محصولات نفت سپاهان تا 8 درصد افزایش قیمت داشته‌اند. البته این به معنای افزایش قیمت مصرف کننده نبوده و فقط برخی از تخفیفات و کارمزدهای فروش این محصولات حذف شده‌اند. بنظر می‌رسد که این سیاست بدلیل رشد مجدد قیمت لوبکات در دی‌ماه بوده است. سایر محصولات نیز بدلیل عدم دریافت مجوز افزایش قیمت از سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان همچنان با نرخ های فروش ماه قبل به بازار عرضه می‌گردند.

لیست زیر میانگین آخرین قیمت عمده فروشی در سطح استان‌های منتخب کشور در هفته ابتدایی دی‌ماه را نشان می‌دهد که از طریق تیم تحقیقات بازار ویکی شیمی استخراج شده است.

 

کانگورو

ویرا صنعت دقیق پارس

کارگزاری نهایت نگر

مهمترین مطالب