wikishimi.com

آغاز به کار اولین نمایشگاه بین‌المللی صنایع پایین دست نفت/ ایران کارخانه خاورمیانه می‌شود

آغاز به کار اولین نمایشگاه بین‌المللی صنایع پایین دست نفت/ ایران کارخانه خاورمیانه می‌شود

باوجود ظرفیت های ویژه ایران در صنایع پایین دست نفت و پتروشیمی ، بخش خصوصی باید حضوری فعال تر در عرضه محصولات به مشتریان منطقه ای خود داشته باشد.

به گزارش ویکی شیمی و به نقل اقتصاد آنلاین ، روز جاری اولین نمایشگاه بین المللی صنعت پایین دستی نفت با مشارکت فعال بخش خصوصی در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی آغاز به کار کرد.

در مراسم افتتاحیه این نمایشگاه محمد ناصری، رئیس شورای سیاستگذاری اولین نمایشگاه بین‌المللی صنایع پایین دستی نفت  گفت: ٧٥ شرکت داخلی و یک شرکت خارجی در اولین دوره نمایشگاه صنایع پایین دستی نفت حضور دارند، که همگی از شرکت های معتبر این حوزه هستند. البته ١٠٠ شرکت خارجی خواهان کسب اطلاعات در مورد این نمایشگاه بودند که بتوانند شرکت کنند اما با وجود این به دلیل شرایط خاص بین المللی امکان حضور این متقاضیان میسر نشد.

 رئیس شورای سیاستگذاری اولین نمایشگاه بین‌المللی صنایع پایین دستی نفت،  در باب اهمیت و ضرورت برگزاری اولین دوره نمایشگاه صنایع پایین دستی نفت گفت:  ستون فقرات اقتصاد کشور نفت است و صنایع پایین دستی نیز  همیشه در کنار نفت حضور داشت، اما در این میان فرصت طرح مسائل مربوط به خود را به دست نیاورد. در نتیجه برگزاری این نمایشگاه می تواند بستری را فراهم کند تا به طرح مسائل و چالش های خود بپردازد.

بر اساس اظهارات او، بخش های مختلفی از جمله صنایع پلیمری،  انجمن پالایشگاه ها، اپک، ستصا و استصنا و همچنین اتاق بازرگانی ایران دست به دست یکدیگر دادند تا برگزاری این نمایشگاه را رقم زده اند.

به گفته ناصری، برگزاری این نمایشگاه ماحصل ٢ ماه جلسه و تشکیل ٦ کمیته است.

رئیس شورای سیاستگذاری اولین نمایشگاه بین‌المللی صنایع پایین دستی نفت، در تقدیر از شرکت کنندگان در اولین دوره این نمایشگاه گفت: از آنجایی که راه اندازی هر کاری سخت است، کمبودها و سختی های خود را دارد که ارزش حضور صنایع شرکت کنده در اولین دوره برگزاری این نمایشگاه را دوچندان می کند.

او در ادامه عنوان کرد: در نمایشگاه بین المللی نفت، گاز و پتروشیمی امسال که بیست و چهارمین دوره آن طبق روال هر سال در اردیبهشت برگزار شد از ٢٠٠ هزار متر مورد تقاضا، تنها ٤٤ هزار متر یعنی نزدیک به یک چهارم پوشش داده شد، بر همین اساس برگزاری نمایشگاه جانبی در کنار نمایشگاه بین المللی نفت، گاز و پتروشیمی ضروری بود که این کمبود، با برپایی نمایشگاه صنایع پایین دستی مرتفع می شود.

براساس آمار اعلامی ناصری، در اولین دوره نمایشگاه صنایع پایین دستی نفت، ٧٥ شرکت داخلی و یک شرکت خارجی حضور دارند، که همگی از شرکت های معتبر این حوزه هستند. البته ١٠٠ شرکت خارجی خواهان کسب اطلاعات در مورد این نمایشگاه بودند که بتوانند شرکت کنند اما با وجود این به دلیل شرایط خاص بین المللی امکان حضور این متقاضیان میسر نشد.

رئیس شورای سیاستگذاری اولین نمایشگاه بین‌المللی صنایع پایین دستی نفت در بخش دیگری از صحبت ها ی خود، هدف از برگزاری این نمایشگاه، را فراهم سازی بستری جهت همکاری بین بخش های خصوصی و همچنین بخش خصوصی با دولت عنوان کرد وابراز امیدواری کرد که در دوره های بعدی این نمایشگاه شاهد ارتقای کیفی و کمی آن باشیم.

در ادامه سیدحمید حسینی با بیان اینکه به زودی ذخایر نفتی کشورها به پایان می‌رسد و دوران افول نفت را خواهیم داشت، گفت: با انقلاب انرژی امروز شاهد مازاد نفت و سبقت گرفتن عرضه بر تقاضا هستیم. بر همین اساس حتی درصورت برداشته شدن، تحریم ها، بعید است بتوانیم به راحتی به بازار برگردیم، بنابراین مجبوریم به صنایع پایین دست تکیه کنیم.
اقتصاد ایران در حال گذار به سمت بهره وری است

سخنگوی اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های نفت، گاز و پتروشیمی ، در مراسم افتتاح اولین نمایشگاه صنایع پایین‌دستی نفت با بیان اینکه اقتصاد کشورها در دنیا مبتنی بر منابع، بهره‌ وری و یا دانش و تکنولوژی است، بیان کرد: خوشبختانه اقتصاد ایران در حال گذار از منابع به بهره‌وری است در حالی که کشورهای همسایه بیشتر بر مبنای نفت، کشاورزی، معدن هستند.

به گفته حسینی، با توجه به  اقداماتی که طی ۴ دهه گذشته صورت گرفته، موجب شده تا در صنایع پتروشیمی، برق، فولاد، لوازم خانگی و مصالح ساختمانی به مرز توسعه یافتگی دست یابیم و از مرحله منابع محوری عبور کرده و به بهره‌وری برسیم.

سخنگوی اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های نفت، گاز و پتروشیمی در همین حال تاکید کرد که برای دستیابی به بهره وری باید سهم بخش خصوصی افزایش یابد.

حسینی البته با اشاره به اینکه سال‌ها به دنبال راه‌اندازی نمایشگاه پایین دست با محوریت بخش خصوصی بودیم، عنوان کرد: خوشبختانه این اتفاق در سال جاری رخ داد و می توان پیش بینی کرد که در آینده یکی از بزرگترین نمایشگا‌ه ‌ها باشد.

سخنگوی اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های نفت، گاز و پتروشیمی همچنین با بیان اینکه ایران ظرفیت دارد که کارخانه تولید خاورمیانه باشد گفت: ایران در صنایع سنگین این توان را دارد؛ به طوریکه تنها رقبت ما در منطقه کشور ترکیه است، که آن هم با توجه به گرانی انرژی و نیروی انسانی قدرت رقابت با ما را ندارد.

البته حسینی، مهم‌ترین چالش برای اینکه بتوانیم به کارخانه صنایع سنگین در سطح خاورمیانه تبدیل شویم، را دستیابی به بازارها عنوان کرد وگفت: برهمین اساس یکی از گام های اساسی که باید برداشته شود این است که  بازارهای صادراتی برای کشور باز شود.

او برگزاری نمایشگاه ها را ابزاری برای برندسازی و تبلیغ کالاها در سطح منطقه عنوان کرد، که شرکت ها نیز می توانند از این مزیت استفاده کنند.

حسینی در بخش دیگری از صحبت های خود، اظهار کرد: ‌ تا چند سال پیش گفته می‌شد که به زودی ذخایر نفتی کشورها به پایان می‌رسد و دوران افول نفت را خواهیم داشت، اما با انقلاب انرژی اکنون شاهد این هستیم که مازاد نفت در دنیا وجود دارد و عرضه بر تقاضا پیشی گرفته است.

او با بیان اینکه امروز نفت یک کالای استراتژیک نیست، بیان کرد: به طوریکه حتی اگر تحریم‌های ایران برداشته شود بعید است که ما بتوانیم به راحتی به بازار برگردیم بنابراین مجبوریم به صنایع پایین دست تکیه کنیم.

همچنین براساس آمار اعلامی از سوی سخنگوی اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های نفت، گاز و پتروشیمی،  در حال حاضر 23 میلیون بشکه نفت تبدیل به بنزین، 10 میلیون بشکه تبدیل به گازوئیل، 5 میلیون بشکه بنزین هواپیما، 9 میلیون بشکه جهت گرمایش، 16 میلیون بشکه برای پتروشیمی مصرف می‌شود، برهمین اساس،  اگر در چنین شرایطی نفت اهمیت خود را از دست داده، این صنایع پایین دست است که باید در اولویت قرار گیرد.  

حسینی در محور بعدی صحبت های خود، با بیان اینکه ایران در منطقه در زمینه فرآورده و خدمات فنی – مهندسی و تجهیزات ظرفیت‌های خوبی دارد، اظهار کرد:  هیچ کشوری در حال حاضر همانند ایران تولیدکننده بنزین یورو 4 و یورو 5 ، صادرات روغن پایه و قیر نیست.

همچنین به گفته او، هیچ کشوری توان فنی و مهندسی ایران را ندارد؛ بنابراین باید تلاش کنیم با برنامه‌ریزی در حوزه صنایع پایین دستی سال‌ها حرف برای گفتن داشته باشیم.

اولین نمایشگاه پایین دستی نفت از 13 تا 16 بهمن در محل نمایشگاه بین المللی تهران برپا خواهد بود. در این نمایشگاه 75 شرکت دا خلی و یک شرکت خارجی حضور دارند.

 

کانگورو

ویرا صنعت دقیق پارس

کارگزاری نهایت نگر

مهمترین مطالب