wikishimi.com

کاربرد رزین‌های اپوکسی در صنعت ساختمان‌سازی

کاربرد رزین‌های اپوکسی در صنعت ساختمان‌سازی

اپوکسی‌ها پلاستیک‌های ترموستی هستند که در اثر واکنش دو یا چند ترکیب شیمیایی صنعتی ساخته می‌شوند

اختصاصی ویکی‌شیمی:اپوکسی‌ها پلاستیک‌های ترموستی هستند که در اثر واکنش دو یا چند ترکیب شیمیایی صنعتی ساخته می‌شوند. رزین‌های اپوکسی بدلیل مقاومت و مقاومت شیمیایی بالا، چسبندگی زیاد  و سایر خصوصیات منحصر بفرد در طیف گسترده‌ای از کاربردهای مصرفی و صنعتی مورد استفاده قرار میگیرند.

رزین‌های اپوکسی در ساخت چسب، پلاستیک، رنگ، پوشش، آستر و آب‌بندی، کفپوش و سایر محصولات و موادی که در مصارف ساختمانی استفاده می‌شود کاربرد دارند. در ادامه به مهمترین موارد استفاده رزین‌های اپوکسی در صنعت ساختمان خواهیم پرداخت.

 

چسب‌های اپوکسی و چسب‌های ساختاری

بیشتر چسب‌هایی که بعنوان چسب‌های "ساختاری" یا "مهندسی" شناخته می‌شوند، اپوکسی هستند. این چسب‌های با کارایی بالا برای ساخت چوب‌های چند لایه قابل استفاده در ساخت کفپوش‌ها، دیوارها، سقف‌ها و سایر کاربردهای ساختمان و همچنین در سایر محصولات که به پیوندهای محکم با انواع مختلفی از لایه‌ها نیاز دارند، استفاده می‌شود(بعنوان مثال به بتن یا چوب). اپوکسی‌ها می‌توانند به چوب، فلز، شیشه، سنگ و برخی از پلاستیک‌ها بچسبند و نسبت به بسیاری از چسب ها در برابر حرارت و مواد شیمیایی مقاوم‌تر هستند.

پوشش‌ها و درزگیرهای فضای باز

رزین‌های اپوکسی همچنین به پوشش‌های بادوام و براق در فضای باز و همچنین درزگیر کف‌های بتونی و سایر پوشش‌های سنگین محافظتی که در محیط‌های صنعتی استفاده می‌شود، کمک می‌کنند.

 

پوشش‌های کف اپوکسی

از رزین‌های اپوکسی برای تولید کفپوش‌های با کارایی بالا و کفپوش‌های تزئینی مانند کفپوش موزاییک سیمانی مرمرنما، کفپوش‌های حاوی پرک‌ و کفپوش‌های دانه رنگی استفاده می‌شود. این نوع کفپوش‌ها در طیف وسیعی از رنگ‌ها و الگوهای تزئینی موجود است که با افزودن پرک‌هایی از وینیل‌ با طیف رنگ‌های متضاد یا سنگ کوارتز رنگی به لایه اپوکسی که در سطح قرار گرفته است ایجاد می‌شوند. کفپوش اپوکسی همچنین می‌تواند با پرک‌های رنگی یا مواد افزودنی دیگری مانند شن و ماسه پلیمری تقویت شود که ساختاری ضدلغزش را برای کف فراهم می‌کند.

Garage Floor Epoxy: Is it Worth the Investment? - AllStar Concrete

 

 

میزهای رزینی و روکش‌های سطحی

فناوری‌های جدید امکان توسعه سطوح معماری پایدار و میزهای ساخته شده از ترکیبی از اپوکسی‌ها، شیشه‌های بازیافت شده و دیگر مواد معمولی که پس از مصرف دور انداخته شده‌اند را فراهم می‌کند. با استفاده از این فناوری، سطوح و میزهای پیشخوان می‌توانند تا 90 درصد از مواد بازیافتی تشکیل شوند. همچنین استفاده از این رزین‌ها به همراه چوب برای تهیه میزهای پذیرایی و دکوراتیو بسیار مورد استقبال قرار گرفته است.

 

خرید و قیمت میز عسلی رزینی شیک و با دوام - بازار خرید و فروش انواع میز رزینی  | درداج کو

 

رنگ‌های بر پایه آب

از جمله مزایای استفاده از رنگ‌های اپوکسی بر پایه آب این است که این رنگ‌ها به سرعت خشک می‌شوند و یک پوشش محافظ و مقاوم ایجاد می‌کنند. فراریت کم و قابلیت تمیز شدن با آب، آنها را در کاربردهایی نظیر کارخانجات ریخته‌گری چدن، فولاد و آلومینیوم قابل استفاده می‌کند. رنگ‌های اپوکسی پایه آبی در مقایسه با رنگ‌های بر پایه حلال‌های آلی، خطر قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی و همچنین اشتعال‌پذیری بسیار کمتری دارند.

ویرا صنعت دقیق پارس

پیکنیک برند

کارگزاری نهایت نگر

مهمترین مطالب