wikishimi.com

پوشش‌های گرافنی، نابودکننده کرونا

پوشش‌های گرافنی، نابودکننده کرونا

لبه‌های تیز این ورق‌های گرافنی باعث آسیب فیزیکی به غشای ویروس می‌شود.

اختصاصی ویکی‌شیمی:

اثرات مخرب ویروس کرونا بر جوامع و اقتصاد بر هیچ کس پوشیده نیست. با این حال، هنوز درمان قطعی برای آن پیدا نشده و تولید انبوه واکسن این ویروس احتمالا تا چند ماه آینده اتفاق نخواهد افتاد. از طرفی، تمیز کردن مداوم بیمار ممکن است باعث ایجاد بیماری‌های جدید و ضدعفونی کردن دائمی سطوح باعث آسیب زدن به آن خواهد شد. در این شرایط، بسیاری از متخصصان صنعت پوشش‌ها در پی روش‌های نوین برای از بین بردن ویروس از روی سطوح و در نتیجه کنترل شیوع آن بین افراد هستند.

در یکی از جدیدترین تحقیقات، متخصصان صنایع Roark از تولید پوشش‌های گرافنی با قابلیت تخریب صددرصد غشای COVID-19 بلافاصله پس از تماس با آن، خبر دادند. این پوشش به گونه‌ای طراحی شده است که در سطوحی مانند دستگیره در و مکان‌های پر رفت و آمد مانند وسایل حمل و نقل عمومی، فروشگاه‌ها و بیمارستان‌ها قابل استفاده است.

مدیر عامل شرکت، مایک اتکینسون توضیح داد: " لبه‌های تیز این ورق‌های گرافنی باعث آسیب فیزیکی به غشای ویروس و در نتیجه نابودی آن می‌شود. علاوه بر این، واکنش شیمیایی ایجاد شده در اثر تماس گرافن با غشای ویروس باعث ایجاد شوک اکسیداتیو شده و توانایی ادامه حیات، رشد و یا ترمیم را از سلول می‌گیرد. گرافن همچنین این ویژگی منحصر به فرد را دارد که هیچ چیز به آن نمی‌چسبد و تقریبا در هیچ چیزی به جز چند حلال خاص حل نمی‌شود. این بدان معناست که وقتی این پوشش روی یک سطح مانند دستگیره در قرار می‌گیرد، تا زمانی که با یک حلال برداشته نشود، فعال و پابرجا خواهد ماند."

این پوشش تقریباً شفاف است، سریع خشک می‌شود و هیچ ماده اضافی پس نمی‌دهد و می‌توان آن را از طریق اسپری مستقیم و یا سایر روش‌های مجهز به سیستم اسپری اجرا کرد.

اندرو فورد، مدیر بازرگانی این شرکت گفت: " صنایع Roark قصد دارد این محصول را با قیمت تمام شده برای شرکت به فروش برساند زیرا برخلاف برخی از رقبا، ما اعتقادی به سودآوری از طریق بهره بردن از فرصت همه‌گیری کرونا نداریم و هدف ما در درجه اول کمک به مهار ویروس و پس از آن تجاری‌سازی گرافن و محصولات حاوی این ماده شگفت‌انگیز و توزیع انبوه بازار و در نهایت بازگشت سود به صنایع خودمان است."

شرکت Roark این محصول را مستقیما از طریق سایت خود در اختیار صنایع و کاربران تجاری قرار خواهد داد تا از ایجاد بازار ثانویه جلوگیری کند.

کانگورو

ویرا صنعت دقیق پارس

کارگزاری نهایت نگر

مهمترین مطالب