wikishimi.com

رویکردهای اخیر صنعت رنگ در سراسر جهان

رویکردهای اخیر صنعت رنگ در سراسر جهان

بر موج تحولات ایجاد شده در صنعت رنگ (به خصوص در بازار رنگدانه‌ها) طی سال‌های اخیر مروری اجمالی صورت گرفته است.

اختصاصی ویکی‌شیمی:

رنگدانه‌ها موادی جامد و نامحلول هستند که به محیط رنگ می‌دهند و یا ظاهر آن را بهبود می‌بخشند. رنگدانه‌ها می‌توانند با عبور دادن نور با طول موج‌های مختلف از سطح یا بازتابش آن، اثرات متنوعی ایجاد کنند.

استفاده از روش‌های رنگ‌آمیزی مصنوعی از 2 هزار سال پیش از میلاد آغاز شد، سرب سفید که از ترکیب سرکه و سرب در حضور CO2 ساخته می‌شد و یا سیلیکات کلسیم مس که به آن آبی مصری نیز می‌گویند و از شیشه‌های مالاکیت یا مسی رنگ گرفته شده بود، از اولین رنگدانه‌های تاریخ هستند‌. پس از آن، چنان موج وسیعی از انواع رنگدانه‌ها مورد استفاده قرار گرفت که شناسایی و دسته‌بندی آن‌ها چالش‌برانگیز است. جدیدترین انواع رنگدانه‌های شناخته شده از منابع طبیعی مانند مواد معدنی آسیاب شده و زغال چوب گرفته می‌شوند.

قرن بیستم، زمان ظهور استانداردهای مختلف ارائه شده توسط ISO (سازمان بین‌المللی استانداردسازی) برای آزمایش و تشخیص خصوصیات رنگدانه‌ها بود. شاخص (Color Index International) CII نمونه‌ای از این استانداردهاست که رنگدانه‌ها را بر حسب ترکیب شیمیایی و ویژگی‌های آن‌ها به بیش از 27 هزار نوع تقسیم کرده است.

پیگمنت‌ها را می‌توان به دو دسته کلی آلی (مانند فتالوسیانین، آزو و کویناکریدون) و معدنی ( مانند اکسید کروم، رنگدانه‌های کادمیوم، دی‌اکسیدتیتانیوم، کربن سیاه و اکسید آهن) و دسته‌بندی‌های خاص مانند رنگدانه‌های تداخل نوری، فلزی، معدنی پیچیده، آلی کلاسیک، فلورسنت، آلی با عملکرد بالا، ترموکرومیک و فلورسنت تقسیم‌بندی است.

 

رشد استفاده از رنگدانه‌های آلی

رنگدانه‌های آلی دارای ویژگی‌های سودمندی چون قدرت رنگ بالا و ارائه سایه‌های روشن هستند که به آن‌ها مزایایی چون مقاومت بالا در برابر گرما و نور می‌دهد. با توجه به این خواص قدرتمند، دامنه کاربرد رنگدانه‌های آلی در بخش‌های مختلف صنعتی به طور تصاعدی در حال گسترش است.

به عنوان مثال، استفاده از رنگدانه‌های آلی در صنعت چاپ در سال‌های اخیر بسیار مورد توجه قرار گرفت، در کشورهای پیشرفته، استفاده از رنگدانه‌های آلی در جوهرهای چاپ تقریباً 50 تا 60 درصد کل تولید را شامل می‌شود. این افزایش محبوبیت به کارگیری رنگ‌های آلی در تولید جوهرها با ظهور فناوری‌ها و تجهیزات جدید چاپ و افزایش تقاضای کالاهای فرهنگی رخ داد.

سال 2020، شرکت چاپ CottonBee استفاده از چاپگر جدید صنعتی Durst Alpha Series 5 را برای کلیه فعالیت‌های چاپی خود آغاز کرد. سرعت چاپ این دستگاه، 490 متر مربع در ساعت می‌باشد که یکی از سریع‌ترین چاپگرها در نوع خود در سطح اروپاست. علاوه بر سرعت بالا در چاپ، این چاپگرها امکان استفاده از رنگدانه‌های پایدار جدید OEKO-TEX 100 (Class I and II)-certified و GOTS 5.0-compliant را نیز فراهم می‌کند.

 

بازسازی سریع چشم‌انداز صنعت رنگدانه‌ها در اروپا

در سال 2019، اروپا شاهد یک تحول قابل توجه در حوزه مواد اولیه پوشش‌ها بود، زیرا دو عضو برجسته این صنعت، BASF و Clariant، برنامه‌های خود مبنی بر واگذاری بخش تجاری رنگدانه شرکتشان را رسانه‌ای کردند. پس از انتشار این خبر، علیرغم شوک قابل توجه ایجاد شده در منطقه، واگذاری‌ها راهی برای حضور بیشتر سایر اعضاء در بازار رنگدانه‌ها در اروپا باز کرد.

برای مثال، شرکت ژاپنیDIC  آمادگی خود را برای خرید بخش تجارت جهانی پیگمنت BASF یعنی BCE (BASF Colours & Effects) اعلام کرد. این معامله به عنوان بخشی از استراتژی DIC برای گسترش فعالیت‌های خود به عنوان یک تولیدکننده رنگدانه برای جوهر، پوشش‌ و کاربردهای خاص در بازار اروپا و سطح جهان انجام شد.

به همین ترتیب، اخیراً شرکت چینی C&G Pigment، شرکت تابعه خود با نام C&G Pigment Europe GmbH را در لورکوزن، آلمان تأسیس کرد.

 

چالش‌های پیشروی تولید رنگدانه TiO2

همه‌گیری COVID-19 که می‌توان آن را یکی از عجیب‌ترین و فراگیرترین وقایع تاریخ دانست، تاثیرات بسیاری بر همه‌ی صنایع از جمله بازار پیگمنت‌ها به جا گذاشت. تنها چند هفته توقف تولید مواد اولیه رنگدانه‌ها به دلیل شیوع ویروس، منجر به رشد 5-15 درصدی قیمت رنگ‌های سنتزی در فوریه 2020 شد.

در این میان، بخش دی‌اکسیدتیتانیوم به طور ویژه‌ای شاهد یک عقبگرد قابل ملاحظه بود. مهمترین چالش‌هایی که صنعت رنگدانه‌های TiO2 در این اوضاع آشفته با آن روبروست، نتیجه اختلالات گسترده در زنجیره تأمین است، به ویژه در مناطقی مانند سیچوان، که مواد اولیه TiO2 در آنها در دسترس‌تر است و همچنین سواحل شرقی که مرکز تولید پوشش‌هاست. علاوه بر این، اختلالات تدارکاتی و مسائل حمل و نقل ناشی از اجرای ممنوعیت سفر، تأثیر همه‌گیری کرونا بر این صنعت در ماه‌های اخیر را بیشتر کرد.

 

افزایش سرعت رشد نسل بعدی فناوری‌های رنگدانه‌ها

با این حال، تمرکز بیشتر تولیدکنندگان و فعالان این صنعت در سراسر جهان برای دستیابی به فناوری‌‌های جدید با استفاده از نوآوری می‌تواند اوضاع فعلی را به تدریج بهبود دهد.

برای مثال، شرکت تولیدکننده پیگمنت SCHLENK Metallic Pigments اخیرا از محصول جدیدی با نام Zenexo® GoldenShine WB 21 YY رونمایی کرد که برای پوشش‌های پایه آبی خودروها طراحی شده است. این محصول جدید که مبتنی بر فناوری UTP® می‌باشد، یک پیشرفت انقلابی در فناوری‌های رنگدانه‌ای در زمینه کاربردهای خودروسازی محسوب می‌شود.

همچنین، به تازگی گروهی از محققان Eckart division of Altana AG، موفق به دریافت جایزه نوآوری سال در گروه مواد شیمیایی ویژه برای توسعه فناوری جدید تولید رنگدانه‌های مرواریدی برای كاربردهای مختلف، از خودرو گرفته تا پوشش و لوازم آرایش دریافت كردند. این فناوری جدید باعث ایجاد درخشندگی و قدرت رنگی مانند مروارید شده و در عین حال، مقاومت شیمیایی استثنایی و پایداری مکانیکی و مقاومت در برابر اشعه UV دارد.

کانگورو

ویرا صنعت دقیق پارس

کارگزاری نهایت نگر

مهمترین مطالب