EN AR
اخبار
پنجشنبه ۳ مهر ۱۳۹۹ 0

wikishimi.com

سیستم CIELAB (یعنی *L*a*b) روشی برای تعیین کمی رنگ پوشش ها - 2

 سیستم CIELAB (یعنی *L*a*b) روشی برای تعیین کمی رنگ پوشش ها - 2

مفهوم و کمیت تفاوت رنگ زمانی مهم است که یک رنگ باید با رنگ موردنظر منطبق شود یا وقتی یک بچ جدید رنگ باید رنگی نزدیک به رنگ استاندارد داشته باشد

اختصاصی ویکی‌شیمی: 

مفهوم و کمیت تفاوت رنگ زمانی مهم است که یک رنگ باید با رنگ موردنظر منطبق شود یا وقتی یک بچ جدید رنگ باید رنگی نزدیک به رنگ استاندارد داشته باشد

تفاوت رنگ

تفاوت رنگ بین دو رنگ فاصله نقاط رنگ دو رنگ است. ΔE* ab تفاوت رنگی دو رنگ "1" و "2" است که به ترتیب مختصات رنگ (L*1, a*1, b*1) و (L*2, a*2, b*2) دارند. مقدار کوچک ΔE* ab دلالت بر نزدیک بودن رنگ‌ها به یکدیگر دارد. تفاوت رنگ را می‌توان با استفاده از قضیه ریاضی فیثاغورس محاسبه کرد:

 

 

مفهوم و کمیت تفاوت رنگ زمانی مهم است که یک رنگ باید با رنگ موردنظر منطبق شود یا وقتی یک بچ جدید رنگ باید رنگی نزدیک به رنگ استاندارد داشته باشد (Reference). اما، رنگ بچ جدید چقدر باید با رنگ مرجع مطابقت داشته باشد؟ پاسخ به این سؤال یک معیار در کنترل کیفیت این بچ جدید از رنگ است.

مختصات رنگی بچ جدید و مرجع، اندازه‌گیری می‌شود و اختلاف رنگ ΔE* ab محاسبه می‌شود. بسته به نوع صنعت، معیار تأیید رنگ می‌تواند سخت باشد، به عنوان مثال ΔE* ab < 0/3، یا بسیار ملایم تر، به عنوان مثال ΔE* ab < 1/5.

در فعالیتهای روزمره‌ی کسانی که با رنگ کار می کنند، نمایش تفاوت رنگ اغلب به عنوان ΔE* یا ΔE ساده‌سازی می‌شود.

 

رنگ و شدت رنگ (Hue and Chroma)

رنگ (Hue) تن رنگ یا نام رنگ هر رنگ است. شدت رنگ (Chroma) میزان اشباع بودن یا غلظت هر رنگ است. گفته می‌شود رنگ‌های کروم بالا واضح، روشن یا درخشان هستند. رنگ‌های مات (پاستیلی) دارای شدت رنگ پایین هستند.

رنگ و شدت رنگ را می‌توان با استفاده از صفحه a* و b* فضای رنگی CIELAB تجسم و کمی کرد.

 

 

زاویه رنگ و شدت رنگ در صفحه a*,b*

رنگ (Hue) یک رنگ (Color) با زاویه رنگ hab آن (بدون نماد *) در صفحه a*,b* با واحد درجه (°) تعیین می‌شود. دامنه زاویه رنگ، براساس تعریف، از سمت مثبت محور a * شروع می‌شود و در خلاف جهت عقربه‌های ساعت تغییر می‌کند تا به صورت یک دایره کامل از صفرتا 360 درجه تغییر کند. این بدان معنی است که رنگ قرمز دارای زاویه 0 درجه است و آبی فیروزهای (Cyan blue یک رنگ دانه آلی آبی با شاخص رنگ PB15) دارای زاویه رنگ حدود 240 درجه است. زاویه رنگ یک رنگ را می‌توان از مختصات رنگ محاسبه کرد:

 

شدت رنگ (Chroma) یک رنگ (Color) با علامت C*ab به صورت کمی نشان داده می‌شود و به مفهوم فاصله نقطه رنگ با محور L* است. شدت رنگ را می‌توان از مختصات رنگ با استفاده از قضیه فیثاغورس محاسبه کرد:

 

یک رنگ اشباع شده یا درخشان (saturated or brilliant) با یک نقطه رنگی که فاصله زیادی با محور L* دارد، نشان داده می‌شود. در مقابل نقطه رنگ یک رنگ مات یا پاستیلی (pale or dull or pastel) یعنی رنگی با اشباع کم که با نقطه‌ای نزدیک به محور L* مشخص می‌گردد.

 

دیدگاه خود را بنویسید

فرستادن دیدگاه
به کانال ویکی شیمی بپیوندید