EN AR
اخبار
چهارشنبه ۲ مهر ۱۳۹۹ 0

wikishimi.com

پوششی از پوسته خرچنگ برای وسایل محافظت سلامتی

پوششی از پوسته خرچنگ برای وسایل محافظت سلامتی

شرکت Pennotec که در ولز شمالی قرار دارد با متخصصانی از دانشگاه Bangor برای تولید پوششی که بتواند مدت طولانی ماندگار باشد و همچنین ویروس ها را از بین ببرد همکاری کردند.

ویکی‌شیمی: شرکت Pennotec که در ولز شمالی قرار دارد با متخصصانی از دانشگاه Bangor برای تولید پوششی که بتواند مدت طولانی ماندگار باشد و همچنین ویروس‌ها را از بین ببرد همکاری کردند. برای این پوشش، از ماده‌ای که از پوست خرچنگ استخراج شده است، استفاده شد. در واقع از این ماده به عنوان یک ویروس‌کش استفاده شده است و می‌توان به عنوان عاملی برای از بین بردن ویروس کرونا از آن استفاده کرد. این شرکت امیدوار است بتواند از این ماده پوشش برای لوازم محافظت شخصی و قطعات پزشکی استفاده کند. با استفاده از این ماده می‌توان مواد و وسایلی را تولید کرد که از گسترش ویروس کرونا جلوگیری کند. همچنین از این ماده می‌توان برای از بین بردن هر نوع ویروس دیگری نیز استفاده کرد.

 

طی این پژوهش کیتوسان که از پوسته‌ی خرچنگ به دست می‌آید اصلاح شده و به صورت یک ماده‌ی ضدمیکروب طبیعی درآمد. این ماده می‌تواند برای کاهش خطر آلودگی‌های ویروسی مورد استفاده قرار بگیرد. اثر ضدویروسی پوشش بر پایه‌ی کیتوسان در آزمایشگاه مورد بررسی قرار گرفت. شرکت Pennotec  و بخش کامپوزیت‌های زیستی دانشگاه Bangor برای انجام این پژوهش از بودجه‌ای که دولت انگلستان در طرحی با عنوان “فناوری‌های تجاری برای پاسخ به چالش‌های جهانی” اختصاص داده است، استفاده کردند.

 

شرکت Pennotec طی همکاری دیگری با آزمایشگاه‌ها و محققان دانشگاه Cardiff در طرح دیگری پیرامون بررسی ویژگی‌های ضد ویروس کیتوسان اصلاح شده برای از بین بردن ویروس کرونا و سارس همکاری کردند. این طرح توسط صندوق توسعه‌ی منطقه‌ای اروپا در ولز حمایت شد.

 

دکتر Viacheslav Tverezovskiy در مورد این طرح می‌گوید: “بخش کامپوزیت‌های زیستی دانشگاه در توسعه‌ی کاربردهای کیتوسان سابقه دارد و این داده‌ها پایه‌ی اصلی تحقیقات ما را بر روی بسته‌بندی هوشمند مواد غذایی ایجاد کرد. این نتایج به ما نشان دادند چگونه می‌توان ترکیبات ضدمیکروبی را به سطح مواد اتصال داد. این تحقیقات و تجربیات سرآغاز کار ما بود و باعث شد ما بتوانیم بودجه‌ای که رقابت زیادی روی آن وجود داشت را دریافت کنیم.”

 

دکتر Jonathan Hughes نیز بیان کرد: “ما از یافتن این کاربرد جدید برای کیتوسان بسیار خوشحال هستیم. تجارت ما بر روی تولید محصولات طبیعی که از ضایعات به دست می‌آید تمرکز کرده است. این کار برای سلامتی افراد، اجتماع و طبیعت مفید است. مواد دارویی، عامل حرکت جدیدی برای ما است.” همچنین، دکتر Slava Tverezovskiy از مرکز کامپوزیت‌های زیستی دانشگاه بیان می‌کند: “با وجود اینکه تعداد زیادی از شرکت‌ها بر روی ایجاد ترکیبات جدید ضد میکروبی کار می‌کنند، کیتوسان یک ماده‌ی طبیعی در این حوزه به حساب می‌آید. ما سال‌های زیادی است که بر روی کیتوسان کار می‌کنیم.”


منبع:  بسپار / ایران پلیمر 

دیدگاه خود را بنویسید

فرستادن دیدگاه
به کانال ویکی شیمی بپیوندید