EN AR
تحلیل بازار
چهارشنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۹ 0

wikishimi.com

پیش‌بینی آینده بازار جهانی پلاستیک

پیش‌بینی آینده بازار جهانی پلاستیک

افزایش مصرف پلاستیک در ساختمان‌سازی، خودروسازی و صنایع الکتریکی و الکترونیکی منجر به رشد بازار پلاستیک خواهد شد.

اختصاصی ویکی‌شیمی:

ارزش بازار جهانی پلاستیک در سال 2019 معادل با 568.9 میلیارد دلار برآورد شده است و انتظار می‌رود از سال 2020 تا 2027، این مقدار 3.2 درصد افزایش یابد. به نظر می‌رسد افزایش مصرف پلاستیک در ساختمان‌سازی، خودروسازی و صنایع الکتریکی و الکترونیکی منجر به رشد ارزش بازار پلاستیک در این بازه زمانی خواهد شد.

 

مقررات مربوط به کاهش وزن خودروها جهت افزایش بهره‌وری سوخت و در نتیجه کاهش انتشار گاز دی‌اکسید‌کربن باعث ترویج استفاده از پلاستیک به جای فلزاتی مانند آلومنیوم و استیل در ساخت اجزای خودرو شده است. بنابراین پیش‌بینی می‌شود صنایع خودروسازی از مصرف‌کنندگان اصلی پلاستیک در سال‌های آینده باشند.

 

 

 

رشد صنعت ساختمان‌سازی در بازارهای نوظهور مانند برزیل، چین، هند و مکزیک در رشد تقاضای پلاستیک در طول سال‌های 2018 و 2019 نقش مهمی داشته است. افزایش روزافزون جمعیت و رشد شهرنشینی و صنعت در اقتصادهای نوظهور، دولت‌ها را وادار به صرف هزینه بیشتر در ساخت و ساز و در نتیجه مصرف پلاستیک بیشتر در زیرساخت‌ها و برنامه‌های ساختمانی کرده است.

 

پیش‌بینی می‌شود مقررات سختگیرانه در مورد دور ریختن و بازیافت مواد متداول مانند فلز و چوب باعث تمایل بیشتر مصرف‌کنندگان به استفاده از پلاستیک در قطعات ساختمانی مانند عایق‌ها، لوله‌ها، کابل‌ها، کفپوش‌ها، در و پنجره و مخازن ذخیره‌سازی شود. اتصالات پلیمری در مقایسه با فلزات و چوب بسیار ساده و آسان نصب می‌شوند و دارای طیف گسترده‌ای از ترکیب رنگ هستند که به زیبایی آن‌ها می‌افزایند.

 

با این حال، شیوع ویروس COVID-19 باعث توقف در تولید، محدودیت عرضه و حمل و نقل و رکود اقتصادی در سراسر جهان و متعاقبا اختلال در تقاضای پلاستیک در صنایع ساختمان‌سازی، خودرو، برق، الکترونیک و کالاهای مصرفی شده است.

 

در ادامه به بیشترین سهم سودهی بازار پلاستیک از سه دیدگاه نوع پلاستیک، کاربرد و منطقه جغرافیایی اشاره می‌شود:

 

نوع پلاستیک:

پلی‌اتیلن با سهم 25.7 درصدی در سال 2019 بر بازار مسلط بود. این سهم بالا ناشی از افزایش تقاضا در بخش بسته‌بندی شامل ظروف و بطری‌ها، کیسه‌ها و فیلم‌های پلاستیکی و ژئوممبران‌هاست.

پلی‌اتیلن عمدتا به دو دسته چگالی بالا (HDPE) و چگالی پایین (LDPE) تقسیم می‌شود. پلی‌اتیلن چگالی بالا در مواردی مانند بسته‌بندی پودر شستشوی لباس، کارتن شیر، تخته آشپزخانه و سطل زباله و پلی‌اتیلن چگالی پایین به عنوان ماده اولیه مورد استفاده در بسته‌بندی محصولات مصرفی، غذا و نوشیدنی به کار می‌رود.

انتظار می‌رود محدودیت‌های اعمال شده در رفت و آمد در دوره شیوع ویروس کرونا در سراسر جهان منجر به افزایش استفاده مردم از مواد غذایی دارای بسته‌بندی و در نتیجه رشد تقاضای پلی‌اتیلن شود.

 

کاربرد:

صنعت بسته‌بندی با سهم 36.5 درصدی در سال 2019 بر بازار مسلط بود. این سهم بالا ناشی از تقاضای زیاد در صنایع مختلف مصرف‌کننده مانند پزشکی، ساختمان‌سازی، برق و الکترونیک در اقتصادهای نوظهور است.

 

با این وجود، با توجه به شیوع ویروس کرونا، انتظار می‌رود تقاضا برای بسته‌بندی محصولات بهداشتی، مواد غذایی و حمل و نقل اینترنتی به شدت افزایش یابد، در حالی که تقاضا برای بسته بندی‌های لوکس، صنعتی و برخی حمل و نقل‌های B2B به دلیل محدودیت‌های متعددی مانند توقف تولید صنعتی و قرنطینه شهرها، ممکن است رشد کندی را نشان دهد.

 

 

منطقه جغرافیایی:

آسیا و اقیانوسیه با سهم 20.3 درصدی در سال 2019 بر بازار مسلط بود. توسعه اقتصادی و در نتیجه افزایش هزینه‌های مصرف‌کننده در اقتصادهای نوظهور مانند هند، ژاپن و کشورهای جنوب شرقی آسیا از یک سو و صنعتی شدن و افزایش نیروی کار ماهر و در نتیجه رشد بخش تولید از سوی دیگر، منجر به افزایش مصرف پلاستیک در این نواحی شده است.

 

با تمام این تفاسیر، با شیوع ویروس کرونا و مسائلی چون کاهش توان اقتصادی مصرف‌کننده، توقف تولید و عرضه در بسیاری از صنایع و کاهش حمل و نقل، انتظار می‌رود در سال‌های آینده رشد بازار پلاستیک کندتر از حد انتظار باشد.

دیدگاه خود را بنویسید

فرستادن دیدگاه
به کانال ویکی شیمی بپیوندید