EN AR
اخبار
سه شنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۹ 0

wikishimi.com

خوراک و محصولات پایه پتروشیمی در ایران

خوراک و محصولات پایه پتروشیمی در ایران

صنایع پتروشیمی بر حسب نوع محصولی که تولید می‌کنند از دو نوع خوراک گازی و مایع تغذیه می‌کنند.

اختصاصی ویکی‌شیمی: صنایع پتروشیمی بر حسب نوع محصولی که تولید می‌کنند از دو نوع خوراک گازی و مایع تغذیه می‌کنند. هشت ماده اتیلن، پروپیلن، بوتادین، متانول، بنزن، تولوئن، زایلن، آمونیاک به عنوان مواد اصلی پایه پتروشیمی‌ها محسوب می‌شوند. مواد پایه صنعت پتروشیمی شامل الفین‌های سبک (اتیلن، پروپیلن، بوتیلن)، آروماتیک‌ها (بنزن، تولوئن و زایلن) و گاز سنتز (آمونیاک و متانول) می‌باشند.

 

الفین‌های سبک بیش از 60 درصد سهم تولید از این هشت ماده پایه پتروشیمی را در کل دنیا به خود اختصاص داده‌اند. واحدهای تولیدی که الفین سبک (اتیلن، پروپیلن و در ادامه زنجیره تولید انواع پلی اتیلن و پلی پروپیلن) محصول اصلی آنها به شمار می رود، عمدتاً از گاز اتان و فرآورده‌های نفتی مایع (نفتا، پروپان، بوتان، رافینیت و ...) که در پالایشگاه‌ها تولید می‌شود، استفاده می‌کنند. در تولید پلی‌اتیلن عمدتا از اتان و در تولید پروپیلن عمدتا از پروپان و در تولید بوتیلن از بوتان استفاده می‌شود. منابع اولیه جهت تولید آروماتیک‌ها میعانات گازی و نفتا می‌باشند. طی فرایندهای تبدیل کاتالیستی (Catalytic Reforming) و همچنین بنزین پیرولیز تولیدی در واحدهای کراکینگ با بخار پالایشگاه‌ها جهت تولید آروماتیک‌ها استفاده می‌شوند. منابع اولیه جهت تولید گاز سنتز نیز عمدتا گاز متان و زغال سنگ می‌باشد.

در کشور عزیزمان به همه مواد اولیه (فراورده های نفتی مایع، گاز طبیعی و میعانات گازی) جهت خوراک پتروشیمی‌ها دسترسی وجود دارد. سیاست گذاری در خصوص انتخاب خوراک اولیه باید به نحوی باشد که همه مولفه‌ها همچون شرایط تحریمی مد نظر قرار گیرند. به طوری که هم اکنون در تحریم های اخیر با توجه به اینکه میعانات گازی همراه با گاز طبیعی استحصال می‌شود و مانند نفت امکان کاهش تولید آن نمی‌باشد مقادیر زیادی از میعانات گازی با توجه به عدم امکان صادرات سوخته می‌شود. سیاست گذاری شرکت پتروشیمی باید به نحوی باشد که پتروشیمی‌های جدید با خوراک میعانات گازی هر چه سریعتر گسترش یابند.

با بررسی مواد پایه تولیدی توسط پتروشیمی‌ها آنچه نمود پیدا می‌کند این است که بیشتر حجم محصولات پتروشیمی داخلی مواد نیمه خام و کالای واسطه‌ای در طول زنجیره ارزش هستند. بسیاری از این مواد پایه همچون متانول و آمونیاک بیش از نیاز صنایع پایین دست تولید می شوند و به صورت خام صادر می گردند. شرکت ملی پتروشیمی می بایست سرمایه گذاری های جدید را مبتنی بر تکمیل زنجیره ارزش جهت دهی نماید و به عنوان یک راهبرد استراتژیک سیاست گذاری خود را بر افزایش ظرفیت تولید محصولات تکمیلی پتروشیمی و متنوع کردن سبد تولید با هدف تکمیل زنجیره ارزش، ایجاد ارزش افزوده بیشتر و تولید محصولات نهایی، بنیان گذارد.

دیدگاه خود را بنویسید

فرستادن دیدگاه
به کانال ویکی شیمی بپیوندید