EN AR
اخبار
دوشنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۹ 0

wikishimi.com

سقوط بنزن و صعود زایلن‌مخلوط FOB کره

سقوط بنزن و صعود زایلن‌مخلوط FOB کره

این هفته تغییرات قیمت آروماتیک‌ها پیچیده بود، برخی صعودی و برخی نزولی بودند.

اختصاصی ویکی­ شیمی: به گزارش مجله Platts، این هفته تغییرات قیمت آروماتیک‌ها پیچیده بود، برخی صعودی و برخی نزولی بودند.

 

بنزن:

 

شاخص بنزن FOB کره، هفته گذشته را با 20.67 دلار در هر تن کاهش قیمت به پایان رساند.

داده‌ها نشان می‌دهد که اختلاف بین پیشنهادات خرید و فروش برای نیمه اول و دوم ماه اکتبر در حال افزایش است و این اتفاق معمولا زمانی رخ می‌دهد که سهم عمده‌ای از تقاضا از جانب ایالات متحده باشد.

آمار اولیه نشان می‌دهد بیشترین صادرات کره جنوبی در 10 روز اول ماه سپتامبر به امریکا بوده، این کشور بیش از 23 هزار تن بنزن یعنی 46 درصد از کل صادرات را به آن سوی اقیانوس آرام فرستاده است.

این در حالی است که بزرگترین واردکننده بنزن کره در سال گذشته یعنی چین، تنها 18 درصد از سهم صادرات کره را به خود اختصاص داد.

این اتفاق قابل انتظار بود زیرا آربیتراژ کره و ایالات متحده برای بارگیری در ماه آگوست و اوایل سپتامبر باز بود. با این وجود، آربیتراژ از آن زمان بسته شده و محموله‌های اکتبر و نوامبر شانس کمی برای صادرات به امریکا دارند.

روز جمعه، بهای بنزن CFR چین و FOB کره به ترتیب برابر با 424 و 414.33 دلار در هر تن ارزیابی شد.

 

تولوئن:

 

بازار تولوئن آسیا هفته گذشته را به دور از هیاهو پشت سر گذاشت، در پایان هفته اندکی تغییرات مثبت در اصول بازار دیده شد. همزمان که کاهش نرخ تولید، برخی فشارها بر جانب عرضه را کاهش می‌دهد، نشانه‌هایی از رشد تقاضا نیز دیده می‌شود.

در جنوب شرقی آسیا تقاضا ضعیف باقی مانده و پیشنهادات خرید برای محموله‌های نیمه اول اکتبر پایین است. به گفته یکی از منابع، روز جمعه پیشنهاد فروشی در حدود 440 دلار در تن برای محموله‌های وارداتی به اندونزی مطرح شد اما پیشنهادات خرید حداقل 10 دلار در هر تن پایین‌تر از این مقدار بود.

یک تاجر هندی گفت، بازار هند طی این هفته ثابت بود. در حال حاضر توزیع‌کنندگان محلی از موجودی انبارها استفاده می‌کنند. موجودی فعلی بندر کاندلا 23 هزار تن است و انتظار می‌رود با ورود محموله‌هایی تا پایان ماه، این موجودی طی هفته‌های آینده به 30 هزار تن برسد.

روز جمعه، بهای هر تن تولوئن FOB کره و CFR چین به ترتیب برابر با 400 و 429 دلار در هر تن تعیین شد.

 

زایلن‌مخلوط:

 

تقاضای زایلن‌مخلوط در مناطق مختلف آسیا متفاوت بود، برخی نقاط ضعیف و برخی نقاط نسبتا قوی بودند. به همین دلیل تغییرات قیمت در نقاط مختلف متفاوت بود.

در کره جنوبی حجم عرضه لحظه‌ای کم بود زیرا پیش از آن میزان زیادی از عرضه به هند صادر شده بود. قیمت زایلن‌مخلوط FOB کره به 431 دلار در هر تن رسید که بیشترین مقدار ثبت شده از 13 مارس تاکنون بوده است.

در جنوب آسیا، زایلن‌مخلوط CFR هند به دلیل کمبود عرضه داخلی ایجاد شده به علت کاهش نرخ تولید، روند صعودی به خود گرفت.

در جنوب شرق آسیا به دلیل از سر گیری اعمال محدودیت‌های رفت و آمد به دلیل شیوع ویروس کرونا، تقاضا ضعیف باقی مانده است.

قیمت زایلن‌مخلوط CFR چین، 421 دلار در هر تن ارزیابی شد. نسبت به هفته گذشته، قیمت CFR چین 2.5 دلار کاهش و FOB کره 26 دلار افزایش یافت.

 

پارازایلن:

 

بهای هفتگی هر تن پارازایلن آسیا هم جهت با افت قیمت نفت خام، 8.83 دلار کاهش یافت، قیمت پارازایلن CFR چین و تایوان، 545.67 دلار در هر تن و بهای پارازایلن FOB کره، 527.67 دلار در هر تن ارزیابی شد.

البته برخی فشار قیمت نفت خام را بی‌تاثیر دانستند زیرا اختلاف قیمت نفتا و پارازایلن به 167.17 دلار در هر تن رسید که 22.17 دلار در هر تن بیشتر از هفته قبل است. این افزایش اختلاف قیمت به دلیل کمبود عرضه ایجاد شده ناشی از کاهش نرخ تولید و همچنین آغاز فعالیت یک واحد جدید اسید ترفتالیک در پایین‌دست طی هفته‌های آینده است.

با این حال، عده‌ای به رشد بازار خوش‌بین نیستند زیرا تغییرات ایجاد شده در اصول بازار را جزئی می‌دانند و انتظار دارند حجم عرضه بیشتری از پارازایلن در آینده در دسترس باشد.

 

اورتوزایلن:

 

این هفته در میانه جهت‌گیری‌های متناقض در بازارهای بالا و پایین‌دست و نوسانات ارزش آتی نفت خام، بازار اورتوزایلن آسیا ثابت بود، قیمت اورتوزایلن CFR چین برابر با 547 دلار در هر تن ارزیابی شد. قیمت اورتوزایلن FOB کره نیز بدون تغییر و برابر با 530 دلار در تن است. به گفته یک تاجر، عوامل مختلف در جهات متفاوت بر بازار اثرگذارند.

به گفته منابع، سطح بالای موجودی بنادر چین همچنان مساله مهمی است زیرا خریداران چینی به دنبال خرید فوری نیستند. برای مثال، در مقابل پیشنهاد فروش 555 دلار در هر تن برای یک محموله، بهترین پیشنهاد خرید 545 دلار در هر تن بود.

آن‌ها اضافه کردند، تقاضا در هند طی هفته‌های اخیر به تدریج در حال افزایش است.

 

دیدگاه خود را بنویسید

فرستادن دیدگاه
به کانال ویکی شیمی بپیوندید