EN AR
اخبار
یکشنبه ۲۳ شهریور ۱۳۹۹ 0

wikishimi.com

کمبود عرضه عامل اصلی رشد قیمت الفین‌ها

کمبود عرضه عامل اصلی رشد قیمت الفین‌ها

رشد قیمت محصولات الفینی به دلیل محدودیت عرضه از جانب اروپا و ایالات متحده و همینطور به علت تعطیلات دوره‌ای واحدها، ادامه دارد.

اختصاصی ویکی­‌شیمی: به گزارش مجله Platts، رشد قیمت محصولات الفینی به دلیل محدودیت عرضه از جانب اروپا و ایالات متحده و همینطور به علت تعطیلات دوره‌ای واحدها، ادامه دارد.

 

اتیلن:

 

روز جمعه، احساسات بازار اتیلن آسیا در میانه کمبود عرضه و تقاضای فزاینده، قوت گرفت.

مناقصه فروشی از جانب یک تولیدکننده عمده خاورمیانه در حدود 650-680 دلار در هر تن بر اساس FOB منعقد شد. این سطح قیمت FOB معادل با 750-780 دلار در هر تن CFR جنوب شرق آسیا و 820-850 دلار در هر تن CFR شمال شرق آسیا با احتساب هزینه حمل بار است و احتمالا این محموله به آسیای جنوب شرقی خواهد رفت.

تقاضا برای محموله‌های نیمه اول ماه اکتبر همچنان زیاد است، با این حال، اکثر خریداران با احتیاط عمل می‌کنند.

برخی منابع بازار اظهار داشتند که با توجه به افت تقاضا پس از راه‌اندازی کراکینگ‌ها در کره جنوبی و بازگشایی آربیتراژ ایالات متحده و آسیا، چشم‌انداز محموله‌های نیمه دوم ماه نوامبر نزولی خواهد بود.

یک منبع بازار گفت: "روند صعودی فعلی قیمت اتیلن عمدتا ناشی از کمبود عرضه است، بنابراین پس از بهبود عرضه از سمت کره و ایالات متحده و در پی کاهش قیمت نفت خام و نفتا در بالادست، انتظار می‌رود قیمت لحظه‌ای کاهش یابد."

این هفته، بهای هر تن اتیلن CFR شمال شرق آسیا 25 دلار افزایش یافت و برابر با 800 دلار در هر تن تعیین شد. قیمت اتیلن CFR جنوب شرق آسیا نیز با همین میزان افزایش برابر با 755 دلار در هر تن برآورد شد.

 

 

پروپیلن:

 

در پی تعطیلی برنامه‌ریزی نشده یک واحد تولیدی در کره و بهبودی نسبی تقاضا، روند صعودی بازار پروپیلن آسیا در هفته منتهی به 11 سپتامبر ادامه یافت. انتظار می‌رود این تعطیلی غیرمنتظره به مدت یک ماه به طول انجامد.  از کار افتادن این واحد کراکینگ منجر به کمبود عرضه در کره جنوبی و حتی سایر نقاط آسیا شده است.

با کمبود عرضه لحظه‌ای در شمال شرق آسیا، شاخص CFR جنوب شرقی آسیا روند صعودی به خود گرفت و تعداد محموله‌های در دسترس این نواحی نیز کم شد.

اختلاف قیمت CFR چین و جنوب شرقی آسیا در هفته منتهی به 11 سپتامبر به 55 دلار کاهش یافت که کمتر از مقدار 65 دلار در هر تن در هفته منتهی به 5 سپتامبر بود.

قیمت پروپیلن شاندونگ 25 یوان در تن کاهش یافت و به 7075 یوان در تن رسید.

قیمت پروپیلن آسیا 5 دلار در هر تن رشد داشت، پروپیلن CFR چین به بهای 875 دلار در هر تن معامله شد و قیمت پروپیلن FOB کره، 835 دلار در هر تن ارزیابی شد.

 

بوتادین:

 

رشد تقاضا در میانه محدودیت عرضه منجر به صعود 20-60 دلاری قیمت هر تن بوتادین آسیا و رسیدن قیمت بوتادین CFR چین به بالاترین میزان خود در 6 ماه گذشته شد. فعالیت کلی بازار ضعیف بود، و هیچ معامله‌ای مورد تأیید قرار نگرفت.

کمبود تعداد محموله‌های در دسترس از جانب دریای عمیق و همینطور آسیا منجر به رشد احساسات بازار شد.

سرانجام خریداران نیز با موج افزایش قیمت همراه شدند و در هفته‌ای که گذشت قیمت‌های بالاتری پیشنهاد می‌کردند.

کاهش نرخ تولید واحدهای کراکینگ منجر به کاهش حجم بوتادین در آسیا شد و مصرف‌کنندگان نهایی در پی خرید محموله‌های دریای عمیق هستند.

قیمت بوتادین CFR چین و FOB کره با رشد 60 دلاری برابر با 670 دلار در هر تن ارزیابی شد.

دیدگاه خود را بنویسید

فرستادن دیدگاه
به کانال ویکی شیمی بپیوندید